Matovič: Zníženie spotrebnej dane z palív by obralo rozpočet o 76 miliónov eur, je jednou z najnižších v Únii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič
Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Zníženie spotrebnej dane z palív, čo je jedna z hlavných požiadaviek protestujúcich autodopravcov, by znamenalo výpadok v štátnom rozpočte 76 mil. eur ročne.

Ako informoval minister financií Igor Matovič (OĽaNO), Slovensko má jednu z najnižších spotrebných daní v rámci Európskej únie.

Pred dvoma rokmi znížili cestnú daň

Podľa neho predstavuje 368 eur na tisíc litrov, pričom minimálna sadzba podľa európskych pravidiel je 330 eur na tisíc litrov.

„Teoreticky je priestor na zníženie spotrebnej dane o 3,68 eura na liter, a to si myslím, že ani autodopravcovia, keď sme mali rokovanie, to nepovažovali za zásadnú zmenu,“ povedal v stredu Matovič s tým, že štát môže dávať iba to, čo vyberie.

„Keď máme tretiu, alebo štvrtú najnižšiu spotrebnú daň, tak ešte kam do budeme znižovať,“ spýtal sa ochranca štátnej pokladnice.

Pripomenul, že ministerstvo financií pred dvoma rokmi vyšlo cestným dopravcom v ústrety odsúhlasením zníženia dane z motorových vozidiel, ktorá sa platí raz ročne.

Matovič odmieta nátlak autodopravcov

Za tri roky, vrátane tohto, podľa šéfa rezortu financií ide spolu takmer o sto miliónov eur, ktoré autodopravcovia ušetria na tzv. cestnej dani. Zníženie tejto dane označil za splnenie sľubu, ktorý dala, ale nestihla splniť vláda Petra Pellegriniho.

„Vnímam, že dopravcovia majú veľký problém, že nemajú vodičov a autá im parkujú vo dvoroch. Toto je kľúčový problém, ktorý majú,“ vyhlásil Matovič s tým, že je to na ministrovi dopravy, nech si to vyrieši.

S autodopravcami pre ich nátlakovú formu protestu minister financií odmieta rokovať o ich požiadavkách.

„S revolverom na hlave sa ťažko vyjednáva. Ja osobne s ľuďmi, ktorí prikladajú niekomu revolver k hlave, rokovať určite nebudem,“ dodal Matovič s tým, že by si to mal vyriešiť minister dopravy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR