Menšinové podiely štátu v troch SADkách prešli do rúk väčšinových vlastníkov, rozhodla najvyššia cena

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
SAD Prievidza

Menšinové podiely štátu v trojici autobusových prepravcov prešli napokon do rúk ich väčšinových vlastníkov.

Ako informovala spoločnosť MH Manažment, ktorá začiatkom septembra vyhlásila verejnú súťaž na odpredaj štátnych podielov v SAD Prievidza, SAD Humenné a SAD Dunajská Streda, doterajší väčšinoví vlastníci sa totiž ako jediní zapojili do verejnej súťaže.

Dvojkolová súťaž

Štát predával takmer 40 percent v SAD Prievidza a necelých 33 percent v SAD Humenné a SAD Dunajská Streda.

„Sme radi, že sa nám podarilo transparentným spôsobom odpredať podiely štátu aj vzhľadom na to, že sme mali limitované možnosti ovplyvňovať strategické a prevádzkové rozhodnutia príslušných spoločností. To, okrem iného, znamená, že sme nemali prakticky žiaden dosah na kvalitu poskytovaných služieb pre cestujúcu verejnosť. Zároveň sa v krátkom čase spustí obstarávanie na prímestskú autobusovú dopravu vo väčšine krajov, čo môže mať, v prípade neúspechu v súťaži, negatívny dopad na autobusových dopravcov, v ktorých vlastníme majetkový podiel,“ uviedol generálny riaditeľ MH Manažment Ľuboš Lopatka.

Predaj prebiehal formou dvojkolovej verejnej súťaže, kombináciou ponukového konania a následnej elektronickej aukcie. Účasť v súťaži nebola podmienená žiadnymi obmedzeniami, mohla sa jej zúčastniť každá fyzická alebo právnická osoba, a to aj zo zahraničia.

Rozhodla najvyššia ponuka

Jediným hodnotiacim kritériom bola najvyššia ponúknutá cena. Stanovená pritom bola aj východisková kúpna cena, ktorá vychádzala zo znaleckých posudkov a ďalších odborných podkladov. Za túto cenu boli podiely napokon aj predané.

Pre SAD Humenné bola stanovená cena necelých 1,79 milióna eur, pre SAD Prievidza takmer 4,223 milióna eur a pre SAD Dunajská Streda necelých 1,569 milióna eur. „Vzhľadom na už spomenutú súčasnú situáciu a okolnosti považujeme výsledok verejnej súťaže a sumy za primerané,“ zhodnotil Lopatka. K podpisu zmluvy a zaplateniu kúpnej ceny by malo prísť do konca roka 2021.

MH Manažment je od roku 2016 nástupcom zrušeného Fondu národného majetku. Jeho 100-percentným akcionárom je Ministerstvo hospodárstva SR. Hlavnou úlohou firmy je spravovanie majetkových podielov štátu vo viac ako 40 podnikoch.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ľuboš Lopatka
Firmy a inštitúcie MH manažmentMH Ministerstvo hospodárstva SRSAD Dunajská StredaSAD HumennéSAD Prievidza