Mercedes-Benz a Stellantis budú vyvíjať polovodičové batérie, pomôžu zatraktívniť elektromobily

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektromobil
Predaj ekologických áut na Slovensku rastie, stále však výrazne zaostávame za plánmi Európskej únie. Foto: ilustračné, Thinkstock

Výrobcovia automobilov Mercedes-Benz a Stellantis budú spolupracovať s americkou spoločnosťou Factorial Energy pri vývoji technológie polovodičových batérií, ktorá by mohla zatraktívniť elektromobily pre masový trh.

Mercedes investuje milióny dolárov

O dohode automobilky informovali v utorok. Mercedes-Benz, člen koncernu Daimler AG, uviedol, že v spolupráci so spoločnosťou Factorial so sídlom vo Woburne v štáte Massachusetts chce prototypy článkov batérií otestovať už v budúcom roku.

Mercedes-Benz tvrdí, že do výrobcu batérií vkladá „vysokú dvojcifernú čiastku v miliónoch dolárov“, vďaka čomu bude mať zástupcu v predstavenstve spoločnosti Factorial.

Môžu uskladňovať viac energie

Automobilka Stellantis, ktorá vznikla spojením výrobcov áut Fiat Chrysler a Peugeot, uviedla, že so spoločnosťou Factorial podpísala dohodu o spoločnom vývoji ako „strategický“ investor. Výšku investície nešpecifikovala.

Polovodičové batérie obsahujú pevný vodivý materiál namiesto tekutého elektrolytu, ktorý sa nachádza vo väčšine súčasných lítium-iónových batérií. Môžu uskladňovať viac energie, čo predlžuje dojazd alebo umožňuje vyrábať menšie batérie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Factorial EnergyMercedes BenzStellantis