Mesto Košice sa tiež pridalo k iniciatíve zavedenia integrovanej dopravy na východe Slovenska

Košice, autobus
Foto: archívne, SITA/Ivan Fleischer

So spoločnosťou IDS Východ, ktorú založil Košický a Prešovský samosprávny kraj, začal spolupracovať ďalší partner. K iniciatíve postupného zavedenia integrovaného dopravného systému (IDS) na východnom Slovensku sa najnovšie pridalo už aj mesto Košice. Informovala o tom spoločnosť IDS.

Spolupráca oboch krajov a krajských miest je pre efektívne fungovanie integrovanej dopravy nevyhnutná, preto ma veľmi teší, že sa k nám a mestu Prešov pripojili aj Košice. Našou spoločnou víziou bude koordinácia a zefektívnenie spolupráce medzi prímestskou a mestskou dopravou. Jednou z hlavných činností v najbližšom kalendárnom roku bude práca na tarifnej integrácii mestskej a prímestskej dopravy,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Úlohou spoločnosti IDS Východ je v priebehu nasledujúcich rokov vytvoriť spoľahlivý a atraktívny systém verejnej hromadnej dopravy. Výsledkom má byť rýchlejšie cestovanie na jeden cestovný doklad medzi viacerými dopravcami, cestovné poriadky s vytvorenými nadväznosťami či pohodlnejšia a lacnejšia preprava.

IDS by mal cestujúcim priniesť výhody pri cestovaní verejnou dopravou, a zmeniť ich doterajšie návyky, teda motivovať ich viac cestovať dopravnými prostriedkami nielen mestskej, ale aj železničnej alebo prímestskej autobusovej dopravy. Takisto by pre nich mala byť atraktívna cena cestovného, keďže celková suma bude výhodnejšia ako súčasná cena z kombinácie jednotlivých druhov dopravy,“ uviedol primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

Príprava zavedenia integrovanej dopravy na východe Slovenska sa začala vlani. Ešte skôr, ako mesto Košice, sa do spolupráce zapojilo mesto Prešov, ktoré je partnerom v IDS Východ od septembra tohto roka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav Polaček