MHD v Bratislave bude jazdiť v prázdninovom režime, ​počet cestujúcich im klesol asi o 100-tisíc

Dopravné obmedzenia v Bratislave
Autobusy mestskej hromadnej dopravy (MHD) na zastávke pri záchytnom parkovisku Cintorín Vrakuňa. Foto: SITA/Branislav Bibel

Počet cestujúcich mestskou hromadnou dopravou (MHD) klesol v dôsledku opatrení približne o 100-tisíc. Informoval o tom Dopravný podnik Bratislava (DPB) na sociálnej sieti.

Viac o téme: Koronavírus

„Oddnes jazdí MHD v Bratislave, ale aj iných slovenských mestách v prázdninovom režime. Citlivo sme zvažovali, či uberieme počty spojov, ale mobilita badateľne klesá, a to následkom dištančnej formy výuky na vysokých školách, hromadným zavádzaním práce z domu aj prijatými opatreniami zo strany vlády, ktorým sa musíme prispôsobiť,“ vysvetľuje DPB a dodáva, že stúpa tiež pozitivita na koronavírus u zamestnancov DPB.

Špeciálne školské linky zachovali

Prázdninový režim MHD v Bratislave znamená, že zhruba polovica liniek jazdí menej často než počas bežného pracovného dňa.

„Teda výkony MHD sme z celkového pohľadu obmedzili v priemere iba o 11 percent. Nad rámec režimu prázdnin sme zachovali špeciálne školské linky a zachádzky spojov ku školám,“ konštatuje dopravca. DPB uvádza, že v septembri a v októbri počas pracovných dní odviezli zhruba 450-tisíc pasažierov.

„Tesne pred sprísnením opatrení už klesol počet nástupov o 40-tisíc denne a v týchto dňoch dokonca o 100-tisíc nástupov denne,“ informuje dopravný podnik. Znamená to, že momentálne prevezie približne 300-tisíc cestujúcich za deň. „Dnes už je jasné, že pokles cestujúcich je výrazne väčší než percento obmedzených kapacít,“ dodáva.

Dopravný podnik situáciu monitoruje

Dopravný podnik spolu so svojimi dispečermi situáciu pravidelne monitoruje a vyhodnocuje aj priamo v uliciach Bratislavy. „Na základe toho prispôsobujeme nasadenie vozidiel s vyššou kapacitou oproti tomu, čo býva počas prázdnin zvykom (napríklad linky 4, 9, 93 a vybrané spoje linky 37). Operatívne tiež môžeme zmeniť štruktúru výpravy konkrétneho poradia či zdvojovať spoje,“ vysvetlil dopravca.

Prijaté opatrenia sa podľa DPB potvrdili v pondelok ráno, keď problémy s nedostatočnou kapacitou na vybraných linkách nenastali.

„Mesto sa citeľne vyprázdňuje – nielen počtom cestujúcich, ale aj intenzitou dopravy na cestách. Vo vyhodnocovaní dát plánujeme pokračovať a v prípade potreby posilníme dopravu na vybraných linkách,“ uzavrel dopravný podnik.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie DPB Dopravný podnik Bratislava