Minister Ráž prezradil hlavné priority vlády vo výstavbe diaľnic a rýchlostných ciest (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jozef Ráž, minister dopravy
Minister dopravy a výstavby SR Jozef Ráž. Foto: reprofoto, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Prioritou vlády vo výstavbe diaľnic a rýchlostných ciest je dokončenie úsekov D3, D1 a R4. Minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) to potvrdil s tým, že je to uvedené aj v jej programovom vyhlásení.

Rozhoduje aj štádium pripravenosti

Pri všetkých ostatných plánovaných úsekoch, ako povedal, budú pokračovať hlavne podľa toho, v akom štádiu pripravenosti sú. Ráž sa vyjadril k tomu, či sa nová vláda bude riadiť harmonogramom prípravy a výstavby projektov cestnej infraštruktúry. Ten pripravilo bývalé vedenie rezortu dopravy za ministra Andreja Doležala (nominant Sme rodina) a vláda ho vzala na vedomie v máji 2021.

„Tam, kde to bude možné,“ uviedol k tomuto dokumentu vo videu ministerstva dopravy Ráž. Minister dopravy zároveň upozornil, že procesy posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) a povoľovacie procesy skončia niekde skôr, niekde neskôr.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Vyvíjanie harmonogramu

„Čiže tam sa harmonogram vyvíja v čase. Nebudeme s tým, čo sme pripravili, otáľať. A naopak, niečo, čo v harmonograme síce je vo vysokej priorite, ale nie je povolené, tak nebudeme teraz zase čakať a nestavať nič,“ povedal Ráž.

Urýchliť prípravu a výstavbu zostávajúcich úsekov diaľnic D1 a D3 a rýchlostnej cesty R4 má projektový tím dotknutých rezortov. Ten má podľa programu vlády eliminovať akékoľvek časové prieťahy pri vydávaní stanovísk a povolení od štátnych orgánov.

Zmenený prístup k budovaniu ciest

Vypracovaniu harmonogramu cestných projektov, podobne ako v prípade železničných, predchádzala príprava zoznamu investičných priorít v cestnej infraštruktúre. Ten bývalá vláda schválila v septembri 2020. Harmonogram na základe priorít určuje spôsob prípravy a výstavby cestnej infraštruktúry v tomto desaťročí.

Podľa ministerstva dopravy sa riadi faktami a reálnymi možnosťami štátneho rozpočtu, pričom principiálne mení prístup k budovaniu ciest a diaľnic. Presné dáta o dopravnej intenzite či strategických zámeroch v konkrétnych regiónoch presne ukázali poradie priorít celej cestnej siete na Slovensku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Reálne dopravné potreby Slovenska

Harmonogram tieto priority usporadúva podľa možností pre každé rozpočtové obdobie a realizovateľnosti. Dokument sa v čase mení, no kritériá majú zostať objektívne a nestranné.

Cieľom je, aby sa cestné projekty robili na základe reálnych dopravných potrieb Slovenska, nie podľa politických sľubov a lobingu ako v minulosti. Predošlé vlády cestný harmonogram aktualizovali v uplynulých dvoch rokoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DoležalJozef Ráž ml
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRSme rodina - Boris KollárSmer - SSD