Ministerstvo dopravy rozbehlo čerpanie stoviek miliónov eur z nových eurofondov, využije ich aj na úsek R2 pri Košiciach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jozef Ráž, minister dopravy
Minister dopravy a výstavby SR Jozef Ráž. Foto: reprofoto, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Päť dôležitých dopravných projektov už má zabezpečené peniaze z nových eurofondov. Ministerstvo dopravy SR podpísalo zmluvy o dofinancovaní tzv. fázovaných projektov v realizácii z Programu Slovensko (PSK) 2021 – 2027.

Zazmluvnená suma na dopravné projekty dosahuje takmer 266 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH), z toho zdroje Európskej únie tvoria 226,5 milióna a domáce spolufinancovanie cez 39 miliónov eur.

Zmluva na obnovu bytových domov

Ministerstvo dopravy v stredu informovalo, že ide o výstavbu časti R2 pri Košiciach, obchvatu Tvrdošína na R3, ako aj modernizáciu železničného uzla v Žiline, trate na Kysuciach pri hranici s Českom a dodávku električiek pre Bratislavu.

Rezort podpísal aj zmluvu na obnovu bytových domov v objeme vyše 411 miliónov eur bez DPH, z čoho na eurozdroje pripadá skoro 350 miliónov eur a na financie zo štátneho rozpočtu bezmála 62 miliónov eur. Celková hodnota uzavretých zmlúv predstavuje viac ako 677 miliónov eur bez DPH, pričom z prostriedkov EÚ je to 576 miliónov eur a z národného spolufinancovania 101 miliónov eur.

Naše projekty sú v plnej výstavbe, takže faktúry sú už na stole. Podpis zmlúv znamená, že faktúry môžeme uhrádzať z európskych peňazí a takmer trištvrte miliardy zo štátnych zdrojov tak môžeme využiť na niečo iné,“ povedal minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru). „Naše ministerstvo robí všetko pre to, aby boli eurofondy na dopravu čo najskôr a čo najefektívnejšie vyčerpané,“ ubezpečil.

Juhovýchodný obchvat Košíc

Rozostavaný druhý úsek R2 Šaca – Košické Oľšany, ktorý bude po dokončení súčasťou juhovýchodného obchvatu Košíc, je vo fáze plnej výstavby, ktorá podľa ministerstva pokračuje bez komplikácií. Hodnota nenávratného finančného príspevku z PSK je 62,1 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH), z toho zdroje EÚ 52,8 milióna eur a zvyšok je povinné spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu.

Aj sumy pri ďalších projektoch sú uvedené bez DPH. Pre stavbu oravského úseku R3 Tvrdošín – Nižná je zabezpečené dofinancovanie v objeme 20,7 milióna eur (zdroje EÚ 17,6 milióna eur).

V júni čaká stavbárov dôležitý míľnik – dokončenie nosných konštrukcií mostov, dobudovanie násypových telies stavby,“ uviedla hovorkyňa ministerstva dopravy Petra Poláčiková.

Nenávratný finančný príspevok na dokončenie modernizácie železničného uzla Žilina má objem 142,4 milióna eur (zdroje EÚ 121 miliónov eur). Aktuálne tam prestavujú mimoriadne dôležitý most na Kysuckej ulici, zároveň pokračuje modernizácia na železničnom zvršku a trakčnom vedení.

Modernizácia železničného koridoru

Na modernizáciu slovenskej časti hlavného európskeho železničného koridoru na úseku Svrčinovec – štátna hranica SR/ČR pôjde na dofinancovanie 29,3 milióna eur (zdroje EÚ takmer 25 miliónov eur).

V súčasnosti prebiehajú práce v štandardnom režime bez komplikácií,“ priblížila Petra Poláčiková. Na nákup 10 obojsmerných električiek pre Bratislavu pôjde z PSK 11,3 milióna eur (zdroje EÚ 10,1 milióna eur).

Podpora projektov Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) s uvedenou sumou cez 411 miliónov eur je zameraná na znižovanie energetickej náročnosti bytových domov.

Podmienkou je úspora energie minimálne na úrovni 30 % primárnej energie, čo má umožniť zateplenie obvodových stien a strechy, výmena okien, modernizácia vykurovacích systémov a osvetlenia za účelom zníženia spotreby energie. Počíta sa aj s odstránením systémových porúch bytových domov a zriadením zelených striech.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef RážPetra Poláčiková
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRSMER-SDŠtátny fond rozvoja bývania