Na železniciach začnú platiť ďalšie zmeny v cestovnom poriadku, ZSSK pripravila viaceré novinky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vlak spoločnosti ZSSK.
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.

Druhá aktualizácia cestovného poriadku v železničnej osobnej doprave má vylepšiť cestovanie vlakmi a prispôsobiť sa aktuálnym opatreniam na slovenských tratiach. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) od nedele 9. júna prináša viaceré novinky.

Úpravy grafikonu podľa národného vlakového dopravcu reflektujú jeho záväzok zvyšovať pohodlie a spokojnosť cestujúcich.

Príjemnejšie a komfortnejšie cestovanie

Tieto zmeny vychádzajú z praktických skúseností, optimalizujú služby, zvyšujú efektivitu vlakovej dopravy a tiež podporujú ochranu životného prostredia znižovaním uhlíkovej stopy.

„V aktualizovanom cestovnom poriadku sme zaviedli viacero noviniek, medzi ktoré patria cyklovozne na Orave, tiché zóny a dámske kupé v expresoch, ako aj predĺženie trás jedného páru zrýchlených vlakov na Horehroní,“ priblížil generálny riaditeľ ZSSK Peter Helexa.

Očakáva, že to prispeje k tomu, aby sa cestovanie vlakmi ZSSK stalo ešte príjemnejším a komfortnejším. V prvom štvrťroku tohto roka podľa neho dosiahli významné zlepšenie v plynulosti železničnej dopravy.

„Priemerné meškanie všetkých vlakov sme znížili na približne dve minúty, čo predstavuje 21-percentné zlepšenie oproti minulému roku. Od polovice februára sme navyše nasadili do prevádzky viac vlakov vybavených moderným bezpečnostným systémom, ktorý umožňuje rýchlejšiu jazdu a znižuje pravdepodobnosť meškania,“ dodal Peter Helexa s tým, že v znižovaní meškaní budú pokračovať.

Tiché zóny aj dámske kupé

Takzvané tiché zóny či dámske kupé budú podľa železničiarov vo vybraných expresných vlakoch, ktoré jazdia na najfrekventovanejšej severnej trase z Bratislavy do Košíc. Cestujúci tieto miesta nájdu označené piktogramom.

ZSSK myslí aj na milovníkov športu, preto zaradí do štyroch vlakov, ktoré premávajú na oravskej trati z Kraľovian do Trstenej a späť, cyklovozeň s 12 stojanmi.

„Cyklovozeň bude k dispozícii počas víkendov a sviatkov. Tieto spojenia majú v Kraľovanoch prípoj na rýchliky linky Ex Bratislava – Košice. Cestujúci z celého Slovenska si tak pohodlne a bezpečne prepravia bicykel do nádhernej oravskej prírody,“ informoval hovorca ZSSK Dominik Drevický.

Počas Mariánskej púte v Levoči dopravca už tradične vypraví extra vlaky. V sobotu 6. júla trinásť párov osobných vlakov a v nedeľu 7. júla osem párov. Vlaky budú zastavovať iba v staniciach Spišská Nová Ves a Levoča.

Zlepší sa dostupnosť Horehronia

Ďalšou zaujímavou novinkou pre cestujúcich na Horehroní je predĺženie jedného páru zrýchlených vlakov, ktoré nebudú končiť v Mlynkoch, ale pôjdu až do Margecian.

„To umožní turistom a obyvateľom regiónu pohodlnejšie cestovanie do Margecian a okolitých obcí. Zároveň sa zlepší dostupnosť Horehronia pre cestujúcich z iných častí Slovenska,“ poznamenal mediálny zástupca ZSSK.

Z dôvodu rozsiahlej modernizácie železničnej trate medzi stanicami Hronský Beňadik, Nová Baňa a Žarnovica, ktorú realizujú Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) ako manažér železničnej infraštruktúry, začnú od nedele platiť dočasné zmeny v cestovnom poriadku vlakov v Banskobystrickom kraji.

„Cestujúcich, ktorí pôjdu vybranými rýchlikmi R 8xx Urpín na trase Bratislava – Banská Bystrica, ZSSK prevezie medzi Kozárovcami a Novou Baňou náhradnou autobusovou dopravou,“ upozornil Dominik Drevický.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dominik DrevickýPeter Helexa
Firmy a inštitúcie ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko