Vlaky do Humenného budú jazdiť rýchlejšie. Ministerstvo dá z plánu obnovy na železničný projekt milióny eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
železnice
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo dopravy SR podpísalo so Železnicami Slovenskej republiky zmluvu o poskytnutí prostriedkov mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti pre projekt

„Bánovce nad Ondavou – Humenné, elektrifikácia a komplexná rekonštrukcia trate“. Na túto investíciu do ekologickej, rýchlejšej a pohodlnejšej železničnej dopravy sa z európskeho Plánu obnovy a odolnosti SR využije viac ako 221 mil. eur.

Práce idú podľa harmonogramu

„Som veľmi rada, že reálne začíname čerpať peniaze na projekt, ktorý je vlajkovou loďou ministerstva dopravy v rámci plánu obnovy. Obyvatelia východného Slovenska rozhodne nie sú na okraji nášho záujmu. Vieme ako dlho na modernú trať a rýchlejšie spojenie s Košicami čakajú. Od minulého roka prebiehajú stavebné práce a my všetkých prosíme o trpezlivosť, pretože výsledok bude stáť za to,“ povedala štátna tajomníčka rezortu Denisa Žiláková.

Stavebné práce napredujú podľa harmonogramu, momentálne sa pracuje najmä v stanici Humenné a na úseku medzi Michalovcami a Humenným.

Financie pôjdu aj elektrifikáciu

Zazmluvnené zdroje z plánu obnovy pokryjú výdavky na projektovú dokumentáciu a následnú rekonštrukciu železničnej trate, v rámci ktorej sa zvýši traťová rýchlosť na 120 km/h a vybudujú sa nové vyššie nástupištia.

Ďalej sa použijú na elektrifikáciu, zabezpečovacie zariadenia a zvýšenie bezpečnosti na trati, ako aj na stavebný dozor.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa Žiláková
Firmy a inštitúcie Ministerstvo dopravy SRŽeleznice Slovenskej republiky (ŽSR)