Nákladná doprava sa z koronakrízy spamätáva rýchlejšie ako preprava cestujúcich, stále nedosiahla úroveň spred pandémie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kamion
Foto: ilustračné, SITA/Alexandra Čunderlíková

Preprava tovaru prostriedkami nákladnej dopravydosiahla v apríli tohto roka 21,9 mil. ton a medziročne vzrástla o 14,7 %. Napriek vyššiemu prírastku nedosiahla podľa Štatistického úradu SR predpandemickú úroveň, keď jej aktuálny objem bol o 11 % nižší ako v apríli 2019.

Vyšší tohtoročný rast tak súvisí s nízkou porovnávacou základňou. Minuloročný apríl bol vplyvom opatrení počas prvej vlny pandémie ochorenia COVID-19 najslabším mesiacom v dlhodobom horizonte.

Pomalšie sa spamätáva osobná doprava

Podstatne pomalšie ako nákladná preprava sa z koronakrízy spamätáva podľa úradu osobná doprava. Vo všetkých druhoch verejnej osobnej dopravy sa v apríli tohto roka prepravilo celkovo 31,5 mil. osôb.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

V medziročnom porovnaní ide síce o výrazný nárast o 32,4 %, ale vlaňajší apríl s nastupujúcou prvou vlnou pandémie ochorenia COVID-19 bol najslabším mesiacom minulého roka. Počet cestujúcich bol skoro o polovicu nižší ako v apríli 2019.

Nárast tržieb

Tržby v odvetví doprava a skladovanie vzrástli v apríli medziročne až o 34,3 %. Ich prírastok bol vyšší ako prepad o 25,6 % v apríli minulého roku. Vo štvrtom mesiaci tohto roka sa najviac zvýšili tržby v skladových a pomocných činnostiach, a to o 49 %.

Významnému medziročnému nárastu ukazovateľa pomohla aj najväčšia zložka, pozemná doprava, vrátane dopravy potrubím, ktorá má viac ako polovičný podiel na odvetví.

Zamestnanosť v odvetví

Priemerná nominálna mesačná mzda v tomto odvetví bola v porovnaní medziročne vyššia o 14,7 %, keď dosiahla 1 097 eur. Reálna mzda sa zvýšila o 12,9 %. Najviac vzrástli priemerné mzdy v leteckej doprave, a to o 22,7 %.

Ďalej v poštových a kuriérskych službách o 17,4 % a v najväčšej zložke odvetvia, pozemnej doprave, to bolo o 16,2 %. Zamestnanosť v doprave a skladovaní sa počas štvrtého mesiaca tohto roka medziročne znížila o 1,6 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad SR