Nové diaľničné známky už kúpite. Ceny sa zvýšili o dve, tri alebo 10 eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Diaľničné známky, ceny
Foto: archívne, eznamka.sk www.gettyimages.com - koláž SITA Doprava.

Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) začala od štvrtka 22. decembra s predpredajom elektronických diaľničných známok s platnosťou od 1. januára 2023 alebo odo dňa úhrady (prípadne od zvoleného dátumu) do 31. januára 2024. 

Ceny diaľničných známok pre budúci rok sú po schválení vlády s účinnosťou od 1. januára budúceho roka vyššie o dvadsať percent.

Ako v stredu informovala NDS, ročná diaľničná známka bude už tiež v novej cene, teda za 60 eur, keďže prvý možný deň jej platnosti je rovnaký, ako začiatok účinnosti nariadenia vlády o zvýšení cien elektronických diaľničných známok.

Známka s 365-dňovou platnosťou

Cena 365-dňovej diaľničnej známky narastie z terajších 50 eur na 60 eur. „Do konca roka si ju motoristi môžu kúpiť za pôvodnú, nižšiu cenu, od 1. januára bude jej cena vyššia. Tento druh elektronickej diaľničnej známky platí 365 dní odo dňa úhrady alebo od dátumu, ktorý si zvolí zákazník ako začiatok platnosti,“ uviedla hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Pokiaľ si teda motorista zvolí platnosť od 1. januára 2023, tak už zaplatí za 365-dňovú známku 60 eur. „Cena ročnej diaľničnej známky narastie z 50 eur na 60 eur. V starej cene ju už nebude možné kúpiť, keďže jej najskorší deň platnosti je od 1. januára 2023, odkedy platí nariadenie vlády,“ poznamenala hovorkyňa diaľničiarov.

Táto známka má platnosť od 1. januára daného roka, alebo odo dňa úhrady, prípadne od dátumu, ktorý si zvolí klient, do 31. januára nasledujúceho roka.

Mesačná a 10-dňová diaľničná známka

Cena mesačnej diaľničnej známky od začiatku budúceho roka vzrastie zo 14 eur na 17 eur. Tento typ známky platí tridsať dní od úhrady alebo od dátumu, ktorý si klient zvolí. Najkratší druh diaľničnej známky bude od Nového roka drahší o dve eurá, cena 10-dňovej známky sa zvýši z 10 eur na 12 eur.

Pri nákupe sú ako prvé v ponuke eznámky na rok 2023. Nižšie pod nimi sú naďalej umiestnené elektronické diaľničné známky s platnosťou na rok 2022, najmä pre motoristov, ktorí potrebujú krátkodobú elektronickú diaľničnú známku ešte v dňoch roka 2022,“ priblížila Žgravčáková.

Tieto známky sú podľa nej výrazne označené šedou farbou, akoby neaktívnou, preto diaľničiari dôrazne upozorňujú motoristov, aby boli pri kúpe pozorní a volili správny druh eznámky.

Predbežné čísla za tento rok

Za jedenásť mesiacov tohto roka bola najobľúbenejšou medzi motoristami 365-dňová známka, tvorila zhruba 48 % z celkového predaja známok. Na druhom mieste je 10-dňová známka s podielom 24 % a na treťom je ročná známka s podielom zhruba 20 %.

Celkovo za jedenásť mesiacov roka sme predali viac než štyri milióny kusov elektronických diaľničných známok v celkovej hodnote približne 81 miliónov eur. Najobľúbenejším miestom nákupu diaľničnej známky je web, tvorí vyše 57 % predaja,“ doplnila Žgravčáková.

Druhú priečku obsadzuje nákup priamo v obchodnom mieste s 38 % predaja. Zvyšné percentuálne podiely tvoria predaje cez mobilnú aplikáciu či mýtomat. V rámci predajných miest jednoznačne vedie informačné centrum na hraničnom prechode D2 Brodské – Břeclav, kde sa za uvedené obdobie predalo 140-tisíc známok v celkovej hodnote takmer 1,5 milióna eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva Žgravčáková
Firmy a inštitúcie Národná diaľničná spoločnosť (NDS)