NDS vo štvrtok začne postupne sprejazdňovať novú križovatku Blatné na D1

|||
Národná diaľničná spoločnosť vo štvrtok ráno začne postupne sprejazdňovať novovybudovanú križovatku Blatné na diaľnici D1 pri Senci. Presmerovanie dopravy a sprejazdnenie križovatky bude prebiehať po etapách s obmedzeniami. Foto: NDS.

Presmerovanie dopravy a sprejazdnenie križovatky Blatné bude prebiehať po etapách s obmedzeniami. Križovatka by mala byť prejazdná bez obmedzení v pondelok 27. novembra.

BRATISLAVA 22. novembra (SITA) – Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) vo štvrtok ráno začne postupne sprejazdňovať novovybudovanú križovatku Blatné na diaľnici D1 pri Senci. Ako v stredu informovala, presmerovanie dopravy a sprejazdnenie križovatky bude prebiehať po etapách s obmedzeniami. S presmerovávaním dopravy na diaľnici sa začne vo štvrtok 23. novembra približne o 10:00.

Križovatka má byť sprejazdnená bez obmedzení 27. novembra

„Trasa obchádzky nie je potrebná, prejazdné budú vždy minimálne dva jazdné pruhy pre každý smer jazdy s výnimkou termínu od 23. 11. (štvrtok) od 21:00 do 24. 11. (piatok) do 5:00, kedy bude v smere z Bratislavy do Trnavy v úseku 50 – 100 metrov premávka vedená len v jednom jazdnom pruhu,“ uviedla hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Križovatka Blatné by mala byť prejazdná bez obmedzení už v pondelok 27. novembra. Oproti pôvodnému harmonogramu, ktorý počítal s definitívnym otvorením všetkých smerov 29. novembra, to znamená urýchlenie sprejazdnenia o dva dni. Termíny sa podľa NDS, samozrejme, môžu mierne meniť, keďže niektoré pracovné postupy sú závislé aj od priazne počasia.

Michaela Michalová
Hovorkyňa NDS Michaela Michalová. Foto: NDS.

Dopravu presmerujú v oboch smeroch

„Najskôr dôjde k presmerovaniu dopravy v smere Trnava – Bratislavado dvoch jazdných pruhov a následne do troch jazdných pruhov. Vo štvrtok plánujeme spustiť aj severné vetvy, teda zjazd z diaľnice od Trnavy na Senec a Blatné a výjazd od Senca a Blatného na Bratislavu,“ priblížila Michalová.

V piatok sa začne s presmerovávaním dopravy aj v smere z Bratislavy do Trnavy. Doprava bude vedená v dvoch jazdných pruhoch a následne už v troch jazdných pruhoch. „Ako posledné sa spustia južné vetvy, teda zjazd z diaľnice v smere z Bratislavy na Senec a Blatné a výjazd v smere zo Senca a Blatného na Trnavu. V noci z nedele na pondelok by už mali vodiči jazdiť po tomto úseku diaľnice D1 a križovatke Blatné bez obmedzení,“ dodala Michalová.

Novovybudovaná križovatka Blatné bude spojazdnená bez obmedzenia 27. novembra. Foto: NDS.

Treba odstrániť dočasné zvodidlá, namaľovať vodorovné dopravné značenie

Práce na križovatke Blatné podľa NDS pokračujú podľa harmonogramu. V uplynulých dňoch sa rozobrali a odviezli staré betónové zvodidlá. Ostáva už len odstrániť tie dočasné a namaľovať vodorovné dopravné značenie na pravej strane diaľnice i odbočovacej a zaraďovacej vetve a aktivovať zvislé dopravné značenie. Diaľničiari preto žiadajú vodičov o ohľaduplnosť, zvýšenú opatrnosť počas prác na diaľnici D1 a o rešpektovanie pokynov počas presmerovávania dopravy.

Rekonštrukcia križovatky bude hotová o mesiac skôr

Rekonštrukcia križovatky Blatné mala byť pôvodne hotová koncom tohto roka. Zhotoviteľom stavby je od apríla minulého roka združenie spoločností Eurovia SK, a. s., Košice (vedúci člen) a Doprastav, a. s., Bratislava. Stavbu sa zaviazali zrealizovať za zmluvnú cenu 23,3 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (27,96 mil. eur vrátane dane) počas 608 dní, teda zhruba za dvadsať mesiacov. NDS financuje rekonštrukciu križovatky Blatné zo štátneho rozpočtu.

Firmy a inštitúcie: NDS Národná diaľničná spoločnosť

Odporúčané