Niektoré dopravné spoje sa po pandémii nemusia obnoviť. Dopravcovia majú obavy z ďalšieho poklesu cestujúcich

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
DOPRAVA: Železnice na sviatky posilnili spoje
Dopravcovia museli pre pandémiu a nízky počet cestujúcich zredukovať spoje.

Už takmer rok trvajúci nepriaznivý stav pre pandémiu aj lockdown má dopad na medzinárodnú osobnú dopravu. Realitou  sú nielen obmedzenia, ale aj zastavenie či rušenie viacerých spojov spájajúcich ešte Slovensko s okolitými a vzdialenejšími štátmi.

Dôvodom je zlá epidemiologická situácia a pokles počtu cestujúcich. Záujem ľudí o cestovanie môže ešte viac znížiť najnovšie sprísnenie kontrol na pozemných hraniciach pri vstupe na Slovensko, ktoré sa zaviedli od stredy 17. februára. 

Následky sprísneného režimu

Prezident Zväzu autobusovej dopravy (ZAD) Peter Sádovský hovorí, že medzinárodná doprava už v súčasnosti trpí veľkými problémami. Viaceré linky boli pozastavené a otázne podľa neho je, či by dopravcovia vôbec uvažovali o ich oživení, keď sa pandémia dostane pod kontrolu.

„Je možné, že niektoré linky sa neobnovia vôbec. Ešte funkčné linky trpia významným poklesom cestujúcich, a to až o 80 percent. Sprísnenie režimu na hraniciach počet cestujúcich ešte zníži,“ uviedol Sádovský. Predpokladá pritom, že medzinárodná linková doprava sa môže aj úplne zastaviť.

Autobusoví dopravcovia museli od začiatku koronakrízy zredukovať počty spojov, zaviedli špeciálny dezinfekčný režim vozidiel a pre vodičom nakúpili ochranné prostriedky.

„Je ťažké vymýšľať nové produkty, alebo nové akcie, keď je všeobecný záujem nízky. Zatiaľ sa ani nenašla špeciálna finančná pomoc pre väčších autobusových dopravcov,“ upozorňuje Sádovský. O pomoci podľa neho rokujú s ministerstvami hospodárstva a dopravy.

Autobusy do Viedne stále jazdia

Autobusová spoločnosť Slovak Lines napriek malému počtu cestujúcich a obmedzeniu spojov či prísnejším podmienkam na hraniciach naďalej prevádzkuje linku z Bratislavy do Viedne a na letisko Schwechat.

Momentálne je jediným autobusovým dopravcom zabezpečujúcim toto medzinárodné spojenie. „Na letisko Schwechat jazdia naše autobusy aktuálne každé dve hodiny. Vzhľadom na nízky počet cestujúcich sme znížili počty spojov najmä do centra Viedne,“ približuje hovorkyňa Slovak Lines Eva Vozárová.

Linka do Viedne je pre dopravcu majákom nádeje a chce ju pre ľudí, ktorí cestovať potrebujú, prevádzkovať naďalej aj v situácii s nízkym dopytom. Podľa Vozárovej sú zároveň v krátkom čase schopní posilniť linku do centra hlavého mesta Rakúska, ak sa zvýši záujem cestujúcich.

Koronakríza má na autobusovú dopravu, ale aj na viaceré iné segmenty ekonomiky, dlhodobý a intenzívny vplyv. Divízia medzinárodnej dopravy v Slovak Lines funguje v okresanom režime už niekoľko mesiacov, pričom pravidelná linka z Bratislavy do Budapešti je pozastavená už od septembra 2020.

Aktuálne je dočasne pozastavená aj pravidelná linka do Hainburgu, ktorú využívali najmä Slováci bývajúci v rakúskych prihraničných obciach. Rovnako aj v tomto prípade boli dôvodom protipandemické opatrenia a extrémne nízky počet cestujúcich.

Autobusoví prepravcovia v spojitosti so začiatkom nového školského roka v základných a stredných školách od 4. septembra upravili cestovné poriadky. Foto: Slovak Lines.

Slovak Lines dopady pandémie pocítila aj na tržbách vo vnútroštátnej aj medzinárodnej doprave. Spoločnosť očakáva, že na pôvodnú úroveň pred koronakrízou sa bude dostávať niekoľko rokov. Napriek tomu však vznikla spolupráca so slovenskými autobusovými dopravcami, ktorí prevádzkujú najmä zážitkové cesty a pandémia ich postihla ešte výraznejšie.

„Spoločne sme spustili nové pravidelné linky do Humenného či Rimavskej Soboty, a to vďaka napojeniu do našej dlhodobo budovanej technologickej platformy,“ dodala Vozárová. Dopravca dúfa, že na jar sa začne situácia výraznejšie zlepšovať a vyhnú sa ďalším opatreniam, ktoré by mali výrazný vplyv na dopravu.

Obmedzenia vo vlakovej doprave

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) o možných zmenách grafikonu vlakovej dopravy v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou rokuje so svojim jediným akcionárom – Ministerstvom dopravy a výstavby SR.

Doposiaľ neprišlo k definitívnemu záveru, no riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč informoval, že na hraniciach už teraz platia určité obmedzenia vlakovej dopravy.

„Do Rakúska stále nepremávajú IC vlaky 44/45 Košice Viedeň, ale všetky regionálne vlaky kategórie REX, linky Bratislava Hl. st. – Marchegg – Wien Hbf., ako aj Bratislava-Petržalka – Kittsee – Wien Hbf. naďalej premávajú bez obmedzenia,“ priblížil.

Vo vlakovom spojení s Českou republikou platí viacero obmedzení. Spojenie s Ukrajinou je stále úplne pozastavené už od začiatku pandémie v marci minulého roka. Doprava s Maďarskom a Poľskom funguje iba s minimálnymi obmedzeniami.

Po zavedení lockdownu sa medziročný pokles vlakmi prepravených osôb v priemere približuje k hodnote 70 až 80 percent. Vlaky sú podľa Kováča aktuálne vyťažené zhruba na 10 až 40 percent, pričom vyššia obsadenosť sa týka vlakov na vnútroštátnych úsekoch diaľkovej dopravy.

Národný vlakový dopravca od začiatku tohto roka, keď bol zavedený tvrdší lockdown, obmedzil vo vnútroštátnej doprave spoje na úsekoch Senec – Bratislava-Petržalka, Trnava – Bratislava a Trnava – Kúty. V diaľkovej doprave je stále pozastavená prevádzka IC vlakov, zároveň vo vnútroštátnych vlakoch nie sú zaradené reštauračné vozne.

Minimum leteckých liniek

Sprísnenie kontrol na pozemných hraniciach nemá vplyv na leteckú dopravu na Slovensku. Cestujúci pri prílete zo zahraničia sa už teraz musia registrovať na portáloch www.mindop.sk a www.korona.gov.sk a zostať v domácej izolácii.

„Registráciu prilietajúcich cestujúcich na korona.gov.sk kontrolujú na hraničnej pasovej kontrole na letisku policajti z Oddelenia hraničnej kontroly Prezídia Policajného zboru SR,“ uviedla hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Veronika Ševčíková.

Zmenou je, že kým doteraz mohli prilietajúci cestujúci najskôr 5. deň absolvovať test na COVID-19, od stredy tak podľa nariadenia Úradu verejného zdravotníctva SR môžu urobiť najskôr na 8. deň po prílete. Domáca izolácia sa predlžuje z 10 na 14 dní a skrátiť ju môže len negatívny výsledok testu.

Lockdown na Slovensku nemá priamy vplyv na leteckú dopravu, keďže platí výnimka zo zákazu vychádzania na cesty do zahraničia. „Avšak celkovo pandémia koronavírusu vo svete výrazne ovplyvňuje leteckú dopravu nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Z tohto dôvodu dopravcovia zredukovali počet letov do Bratislavy a z nej,“ ozrejmila Ševčíková.

V súčasnosti môžu cestujúci využiť z Bratislavy len pravidelné linky do egyptskej Hurghady (raz týždenne), do Londýna-Lutonu (raz v týždni) a do Štokholmu (dvakrát mesačne). V závere mesiaca sú plánované charterové lety na Maldivy a do Dominikánskej republiky. Viac letov by malo pribudnúť na jar, kedy sa v letectve prechádza na letný letový poriadok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter SádovskýTomáš KováčVeronika Ševčíková
Firmy a inštitúcie Letisko M. R. ŠtefánikaMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRSlovak LinesÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SRZAD Zväz autobusovej dopravy