Nová parkovacia politika v Levoči priniesla po mesiaci od jej zavedenia prvé výsledky. Konkrétne viac voľných parkovacích miest, presun celodenných parkujúcich vozidiel na záchytné parkoviská, ale aj výzvy v podobe nedisciplinovaných vodičov v južnej časti Námestia Majstra Pavla. Informovala o tom samospráva na sociálnej sieti.
Mesto zaviedlo novú koncepciu parkovacej politiky od 1. februára. Cieľom je riešiť problémy s nedostatkom parkovacích miest a preťažením centrálnej mestskej zóny. Systém zahŕňa moderný elektronický parkovací systém, umožňujúci jednoduchšie vybavovanie parkovacích kariet a efektívnejšiu reguláciu statickej dopravy.
Levoča avizuje zmeny v parkovacej politike, dôvodom je preťaženie centrálnej mestskej zóny
Samospráva eviduje za prvý mesiac zvýšenú obrátkovosť parkovania, teda efektívnejšie využitie parkovacích miest, i spomínaný presun áut na záchytné parkovisko. Zaplnené bývajú tri štvrtiny parkovacej plochy v hradnej priekope. Na nové pravidlá vodičov upozornila mestská polícia, ktorá doteraz pôsobila len preventívne. Problémovou však ostáva južná časť námestia, kde vodiči parkujú mimo vyznačených miest.
V Senci začne platiť nová parkovacia politika, niektorých ulíc sa bude regulácia týkať len vo vymedzenej časti
K vytvoreniu nového systému mesto motivoval narastajúci počet automobilov i sťažností obyvateľov ohľadom nedostatku parkovacích miest v okolí centra. „Hlavnými problémami boli obsadzovanie parkovacích miest pracovníkmi dochádzajúcimi do mesta, preťaženosť ulíc a obmedzenia v pohybe chodcov,“ vysvetlila samospráva pred spustením zmien. Zaviedla tiež niekoľko druhov elektronických parkovacích kariet. O tie je podľa nej veľký záujem, doteraz ich predali takmer 300.
Levočská samospráva zaviedla ešte v roku 2024 rezidenčné a abonentské parkovanie. Okrem toho zrekonštruovala severozápadnú časť centra, čím mierne zvýšila počet parkovacích miest.