Nový test na COVID-19 môže pomôcť s otvorením leteckej dopravy. Slovensko je pripravené

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, dovolenka, letisko
Foto: ilustračné, gettyimages.com

Krajiny v závislosti od situácie postupne otvárajú niektoré sektory, aby pomohli ekonomike i návratu do „normálneho života“ ľudí. Odborníci z rôznych oblastí hľadajú spôsoby, ako by mohli prispieť k tomuto cieľu a zastavili vlnu obrovských finančných či sociálnych strát.

V boji proti šíreniu koronavírusu prispievajú značnou mierou testovanie obyvateľstva a od nedávna aj očkovanie. Práve testy s negatívnym výsledkom nám umožňujú relatívne voľnejší pohyb a spôsob života.

Riešenie pre leteckú dopravu

Austrálska spoločnosť sa rozhodla podporiť cestovanie a predstavila nový dychový test, ktorý má niekoľko výhod.

Firma GreyScan by rada začala s jeho hromadnou výrobou koncom tohto roka. V súčasnosti čaká na schválenie príslušnými úradmi a žiada o finančnú podporu od austrálskej vlády.

Podľa predstaviteľov spoločnosti by takýto test pomohol pri otváraní leteckej dopravy alebo väčších podujatí.

„Predstavte si, že nastúpite do lietadla a hovoríte si, či niekto z cestujúcich nemá COVID-19. Ak by ste pri vstupe podstúpili test, môžete si byť istí, že nikto na palube nie je infikovaný,“ povedal odborný poradca firmy Bruce Thompson.

Výkonná riaditeľka Samantha Ollerton uviedla, že medzi najväčšie výhody testu patrí fakt, že je na rozdiel od bežných testov neinvazívny. „Naším cieľom je vyrobiť produkt, ktorý nie je invazívny, no zároveň je rýchly, presný a umožňuje jednoduché používanie,“ vysvetlila.

Tri minúty

Test dokáže v dychu odhaliť koronavírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Stačí, keď ľudia fúknu do trubice pripevnenej na zariadení. Následne je potrebná analýza filtra.

Výsledok by mal byť známy do troch minút, pričom by sa nahral do cloudu, aby zdravotné úrady mohli mapovať všetky prípady. Podľa Ollerton je ďalšou výhodou testu, že dokáže určiť mieru infekcie človeka.

Potvrdila, že aj iné firmy pracujú na dychových testoch, no žiaden z nich nevie určiť mieru infekcie.
„S naším testom zistíme, či je vírus živý alebo mŕtvy. To je veľmi dôležité, pretože potom môžete povedať, či niekto môže vydýchnuť živý vírus,“ povedala.

Nutná podpora vlády

Firma verí, že na budúci mesiac dostane finančnú podporu od štátu, aby mohla začať s výrobou a distribúciou testov. „Kľúčovým krokom je dostať podporu od austrálskej vlády a iných vládnych agentúr. Až potom môžeme produkt hromadne vyrábať a uviesť ho na trh,“ vyhlásila.

S pribúdajúcimi mutáciami koronavírusu začala firma pracovať aj na prispôsobení testu pre nové a známe typy vírusu. „Nepracujeme len s touto verziou, ale zameriavame sa aj na nové varianty. Musíte dávať pozor a sledovať, čo sa bude diať,“ dodala.

Slovensko je pripravené

O tom, či by takýto test mohli využívať aj letiská na Slovensku, musí rozhodnúť Útvar vedúceho hygienika rezortu Ministerstva dopravy a výstavby SR alebo prostredníctvom hlavného hygienika Úrad verejného zdravotníctva SR.

Hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave  Veronika Ševčíková pre portál NašaDoprava.sk potvrdila, že v prípade potreby sú pripravení dodržiavať nové nariadenie.

„Hygienické opatrenia si nezavádza letisko samotné. Ak budú Útvarom vedúceho hygienika rezortu Ministerstva dopravy a výstavby SR nariadené na letiskách akékoľvek iné opatrenia, letisko ich bude dodržiavať,“ ozrejmila.

Zároveň dodala, že akékoľvek zdravotnícke úkony môže vykonávať len na to školený zdravotnícky, hygienický či iný odborný medicínsky personál či zamestnanci laboratória, nie zamestnanci letiska.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Bruce ThompsonSamantha OllertonVeronika Ševčíková
Firmy a inštitúcie GreyScanLetisko M. R. ŠtefánikaÚtvar vedúceho hygienika rezortu Ministerstva dopravy a výstavby SRÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR