Objem leteckej dopravy na slovenskom nebi narastá a pomaly sa približuje k úrovni spred pandémie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
lietadlo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Letová prevádzka na Slovensku v tomto roku podľa neúplných údajov zosilnela, ale ešte nedosiahla úroveň predpandemického roka 2019.

Štátny podnik Letové prevádzkové služby SR (LPS) za jedenásť mesiacov roka 2022 zaznamenal v kategórii preletov 415 606 pohybov, oproti rovnakému obdobiu roka 2021 je to viac o 80 % a v porovnaní s rokom 2019 je to menej o 15 %.

Agentúru SITA o tom v piatok informovala vedúca kancelárie riaditeľa Letových prevádzkových služieb Michaela Legelová.

Vyše stotisíc letných preletov

V dvoch hlavných letných mesiacoch tohto roka, v júli a auguste, podnik evidoval 111 898 preletov, čo znamenalo medziročný nárast o 59 % a oproti letu pred troma rokmi pokles o 7,5 %.

Od začiatku roka do konca novembra 2022 zároveň v kategórii príletov a odletov zaznamenal 17 578 pohybov lietadiel. Ich počet v porovnaní s tým istým obdobím minulého roka vzrástol zhruba o 81 %, za úrovňou roka 2019 zaostával približne o 14 %.

„Spolu so zlepšením pandemickej situácie sa zlepšila aj situácia v leteckej prevádzke, čo malo významný vplyv na finančné zdroje podniku. Z údajov o počtoch pohybov za november môžeme potvrdiť, že oproti roku 2021 evidujeme nárast o 80 %, teda 433 184 odriadených pohybov,“ uviedla Legelová.

V LPS v tomto roku aktívne riešil problematiku bezpilotných leteckých systémov, projekt Remote Digital Tower (riadenie letovej prevádzky na letiskách na diaľku) a zavádzanie Datalinku, čo je systém dátového spojenia slúžiaci na zasielanie pokynov v rámci riadenia letovej prevádzky.

Hľadali rezervy a optimalizovali

„Počas pandémie COVID-19 podnik hľadal rezervy, optimalizoval a racionalizoval takmer všetky svoje činnosti. Napriek tomu, že pre rok 2022 bol vo finančnom pláne podniku predpokladaný záporný hospodársky výsledok, v dôsledku vyššieho objemu letovej prevádzky, aj kvôli vojenskému konfliktu na Ukrajine, podnik očakáva, že za rok 2022 dosiahne zisk,“ dodala Legelová s tým, že konečné hospodárske ukazovatele budú známe až po vykonaní ročnej účtovnej závierky.

Podľa prehľadu očakávaného hospodárenia podnikov s podielom štátu, ktorý je súčasťou rozpočtu verejnej správy na roky 2023 až 2025, by mali LPS v tomto roku dosiahnuť pozitívny hospodársky výsledok, čiže zisk v objeme vyše 12 miliónov eur.

Podnik zaznamenal v roku 2019 zisk po zdanení zhruba 852 tisíc eur, v rokoch 2020 a 2021 vykázal stratu vyše 18 miliónov eur a takmer 7 miliónov eur. Na základe výhľadu na najbližšie tri roky by mal dosiahnuť zisk predbežne na úrovni približne 8 miliónov eur.

Dve zmluvy s ministerstvom

LPS v roku 2022 uzatvorili s Ministerstvom dopravy a výstavby SR dve zmluvy o poskytnutí príspevku v civilnom letectve z tohtoročnej rozpočtovej kapitoly rezortu v celkovom objeme 2 milióny eur.

Podľa údajov v Centrálnom registri zmlúv peniaze boli určené na refundáciu výdavkov spojených s poskytovaním letových prevádzkových služieb letom oslobodeným od odplát za roky 2020 a 2021.

Podnik žiadal podľa oboch zmlúv za dva predošlé roky príspevky v objeme 1,84 milióna eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michaela Legelová
Firmy a inštitúcie LPS Letové prevádzkové služby Slovenskej republiky