Obnova električkovej trate v Karlovej Vsi sa omešká o niekoľko mesiacov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Práce na rekonštrukcii Dúbravsko-Karloveskej radiály meškajú
Práce na rekonštrukcii Dúbravsko-Karloveskej radiály meškajú Foto: imhd

Ako informoval portál Nasadoprava.sk hovorca bratislavského magistrátu Peter Bubla, na I. etape rekonštrukcie Dúbravsko-Karloveskej radiály došlo k zdržaniu. Obyvatelia dotknutých mestských častí, sa tak musia zmieriť s tým, že električku využijú najskôr až v závere tohto roka.

Pod koľajiskom našli staré inžinierske siete

Hlavnou príčinou zdržania prác v úseku Molecova – obratisko Karlova Ves, sú inžinierske siete umiestnené pod koľajiskom. Po odkopaní celého koľajového spodku radiály, sa našli inžinierske siete, s ktorými sa buď vôbec nerátalo, alebo boli umiestnené v inej hĺbke, ako predpokladal projekt.

„Táto situácia mala dopad aj na zmenu projektov rekonštrukcie, ktoré podliehajú schvaľovaciemu procesu, a tým pádom mala dopad aj na následnosť ostatných vykonávaných činností,“ odôvodňuje meškanie Bubla. Práce na tomto úseku mali byť pôvodne ukončené do konca septembra.

Pri obnove Karloveskej radiály došlo k zdržaniu
Pri obnove Karloveskej radiály došlo k zdržaniu Foto: Sita

Hovorca tiež dodal, že problém s inžinierskymi sieťami sa síce vyriešil, tieto okolnosti spôsobili zdržanie, pretože sa musel prerábať projekt drenáže, tak, aby v budúcnosti nedošlo ku kolízii.

I. etapa sa má dokončiť do konca roka

Bubla informoval, že cieľom mesta je ukončiť rekonštrukciu radiály od Molecovej po Damborského ešte v tomto roku. Pôvodne sa rátalo s oneskorením o maximálne jeden mesiac. Pre pochybenia zo strany dodávateľa, však ani tento dátum nie je reálny.

„Dnes už ale, bohužiaľ, vieme, že kvôli viacerým pochybeniam na strane dodávateľa, nebudú niektoré prvky pozdĺž električkovej trate v úseku 1. etapy po obratisko Karlova Ves, ako sú napríklad nástupištia či prechody, dokončené v rovnakom čase, ako samotná električková trať,“ uviedol Bubla.

Hovorca uviedol, že momentálne prebieha betonáž jazdnej dráhy a plôch na nástupištiach, pokladá sa antivybračná rohož, realizujú sa výťahové šachty a schodiská na nástupišti Karlova Ves. Zároveň sa repasujú staré a osadzujú nové stĺpy trakčného vedenia, ale aj stĺpy verejného osvetlenia.

Dodávateľovi hrozia sankciami

Mesto je pripravené sankcionovať dodávateľa za pochybenia, ktoré zapríčinili omeškanie. „Dodávateľovi sme jasne komunikovali, že akékoľvek meškanie po 31. októbri bude znamenať sankcie,“ konštatuje hovorca magistrátu.

Predpokladaný termín ukončenia všetkých prác a kolaudácie úseku od Molecovej po obratisko Karlova Ves je až 17. november. „Toto je aj termín, do ktorého počítame aj so súčasnou výlukou električiek,“ dodal Bubla.

Ak sa rekonštrukciu podarí ukončiť do náhradného termínu, už od 18. novembra bude premávať električka X6 z centra až po obratisko Karlova Ves. Medzi obratiskom a Dúbravkou bude naďalej premávať náhradná autobusová linka X5.

Od 21. decembra, kedy má byť ukončená rekonštrukcia Dúbravsko-Karloveskej radiály v úseku obratisko Karlova Ves – Damborského, by mala byť spustená aj kompletná električková preprava až po koniec Dúbravky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Bubla
Firmy a inštitúcie Magistrát hl. m. SR Bratislava