Na trati Bratislava – Dunajská Streda – Komárno po takmer deviatich rokoch končí prevádzku osobnej železničnej dopravy súkromný prepravca RegioJet. Od nedele 13. decembra ho vymení, resp. vráti sa na ňu Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK).
Tentoraz však v spolupráci s rakúskym partnerom Österreichische Bundesbahnen (ÖBB). Od konca týždňa zároveň začína platiť nový grafikon vlakovej dopravy. Slovenský a rakúsky národný dopravca budú vlaky medzi Bratislavou a Žitným ostrovom prevádzkovať dočasne do konca roka 2022.
Dopravu na trati Bratislava - Komárno zabezpečí rakúska a slovenská železničná spoločnosť
RegioJet-u totiž končí zmluva a Ministerstvo dopravy a výstavby SR ani v opakovanom tendri nestihlo vybrať nového prepravcu na desať rokov. Rezort musel narýchlo zvoliť náhradné riešenie na dva roky, pričom slovensko-rakúske duo dopravcov predložilo najlepšiu ponuku.
Čo zmena prinesie cestujúcim?
Železničná spoločnosť sľubuje, že na trati Bratislava – Komárno zabezpečí vlaky minimálne v takej kvalite, aká je v súčasnosti a plánuje ju ešte zvýšiť. „Žiaden z uchádzačov, ani RegioJet, neponúkol pre túto trať lepšie vlaky,“ tvrdí hovorca ZSSK Tomáš Kováč.
Na trase bude platiť štandardné cestovné, vrátane bezplatnej prepravy. Navyše tiež medzinárodné cestovné lístky, ktoré doterajší dopravca nepredával ani neuznával.
Aké vozne posiela rakúsky dopravca na Slovensko? Spýtali sme sa ZSSK
ZSSK začne predávať cestovné lístky od 13. decembra v pokladniciach aj v e-shope. Všetky doklady vydané do 12. decembra s platnosťou po tomto dátume uzná.
Novinkou je vo vlakoch použitá kombinácia slovensko-maďarských hlásení. Názvy staníc a upozornenia pre cestujúcich narozprávala v maďarčine známa herečka Éva „Vica“ Kerekes.
Viac vlakov, no neklimatizovaných
Na trati Bratislava – Komárno bude podľa dopravného analytika Rastislava Cenkého od nedele nasadených síce viac vysokopodlažných vlakov, ale neklimatizovaných a predĺži sa aj cestovný čas.
„Zbytočne vysoká kapacita súprav bude v úseku Dunajská Streda – Komárno a chýbajúca kapacita bude v úseku Dunajská Streda – Bratislava,“ povedal Cenký pre portál NašaDoprava.sk.
Expert považuje za otáznu tiež ekonomiku prevádzky, nakoľko RegioJet jazdil s úpornejšími motorovými jednotkami a ZSSK sa chystá v prevažnej miere jazdiť s lokomotívou a klasickou súpravou.
„Otázku vyvoláva aj to, prečo ministerstvo dopravy so ZSSK neuzatvorilo samostatnú zmluvu na Komárno, tak ako pri RegioJet-e, ale zahrnula ju do veľkej zmluvy, aby sa dala avizovaná výhodná ponuka ZSSK aj reálne odsledovať, vyhodnotiť a porovnať s pôvodnou ekonomikou pri RegioJet-e,“ poznamenal Cenký.
V špičke kratší interval
Podľa hovorcu ZSSK bude rozsah dopravných výkonov na tejto trati približne na rovnakej úrovni, ako tomu bolo doteraz. Spolu na nej bude premávať 59 vlakových spojov.
V pracovných dňoch bude v čase dopravnej špičky medzi Bratislavou a Komárnom 60-minútový takt (základný interval: 2-hodinový takt), v úseku Bratislava – Dunajská Streda 30-minútový takt (základný interval:1-hodinový takt).
Pandémia vyhnala ľudí z vlakov a autobusov. Dopravcovia hlásia výrazný prepad tržieb
ZSSK bude na trati využívať od ÖBB štyri súpravy s dieselovým rušňom a riadiacim vozňom, ktoré doplní o svoje modernizované vozne. Celkovo tak bude nasadených deväť, resp. jedenásť súprav, nie všetky vozne však budú mať klimatizáciu.
Na cestu vyrazí v nedeľu ráno ako prvý vlak z Dunajskej Stredy s odchodom o 3:57 a príchodom do Bratislavy na Hlavnú stanicu o 4:57. Ďalej vlak z Komárna s odchodom o 4:22, ktorý príde do Bratislavy o 6:42, a vlak z Bratislavy s odchodom o 6:05 a príchodom do Komárna o 8:21.
Štát ušetrí na nákladoch
Rezort dopravy pripomína, že spoločná cenová ponuka ZSSK a ÖBB pre núdzové obdobie, teda do výberu nového dopravcu, bola najnižšia. Štát za túto dopravu zaplatí v porovnaní s cenou RegioJet-u ročne približne o 200-tisíc eur menej, zároveň sa má zvýšiť komfort cestovania.
Na trati Bratislava – Komárno budú podľa hovorcu ministerstva dopravy Ivana Rudolfa nasadené rovnaké súpravy a vysokokvalitné lokomotívy, ktoré v súčasnosti premávajú na trati Viedeň – Marchegg – Bratislava.
Tieto budú doplnené najmä na úseku Komárno – Dunajská Streda klimatizovanými súpravami známymi pod prezývkou Delfín. „V porovnaní s aktuálnou situáciou bude na trati premávať väčší počet klimatizovaných vozňov ako používal RegioJet,“ tvrdí Rudolf.
Štát zachraňuje železničiarov pred dopadmi pandémie. Posiela im desiatky miliónov
Rozsah služieb aj kapacita miest na sedenie bude podľa neho v princípe zachovaná po celej trati, vrátane Dunajskej Stredy, pričom niektoré vlaky budú mať väčší počet miest na sedenie.
Dva najfrekventovanejšie vlaky budú zabezpečené maximálnym počtom vozňov, ktoré umožňuje bezpečnosť pre nástup a výstup cestujúcich. Keďže pôjde o súpravy rakúskeho dopravcu, niektoré nástupištia museli upraviť, aby sa cestujúcim lepšie nastupovalo a vystupovalo.
Zachovaná by mala zostať cena cestovných lístkov, vrátane zliav. Tiež sa nič nemení ani pre užívateľov Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja.
Výrazný nárast počtu cestujúcich
Vlaky RegioJet-u jazdili medzi Bratislavou a Komárnom od marca 2012. Na trati vtedy nahradili štátneho dopravcu.
Ako pripomína hovorca RegioJet-u Aleš Ondrůj, Slovensko sa vtedy stalo prvou krajinou v strednej Európe, v ktorej v takej miere zabezpečoval na objednávku štátu dopravu neštátny dopravca.
Pôvodne odpísaná trať na južnom Slovensku sa po príchode nového dopravcu a skvalitnení služieb stala najvyťaženejšou jednokoľajkou na Slovensku, kde v rannej špičke jazdia vlaky v 20-minútových intervaloch a najvyťaženejšími spojmi cestuje sedemsto ľudí.
Železnice nakupujú nové elektrické vlaky. Plánujú za ne zaplatiť desiatky miliónov
Počet cestujúcich na trati vzrástol z pôvodných 800-tisíc na vyše štyri milióny ročne. Za necelých deväť rokov žlté vlaky privátneho dopravcu previezli na trase dokopy takmer 25 miliónov cestujúcich.
RegioJet zo Slovenska neodchádza. Ako povedal Ondrůj, ďalej prevádzkuje a bude rozvíjať medzinárodné diaľkové vlaky na trasách z Košíc a Bratislavy do Českej republiky a ďalších krajín.
Vyššia úroveň cestovania aj sankcie
Pôsobenie RegioJet-u na Slovensku na viacerých tratiach podľa Cenkého nesporne prinieslo zvýšenie kvality cestovania a vyprovokovalo súťaž medi dopravcami. Cestujúci mohli podľa neho porovnávať kvalitu služieb či prístup dopravcov.
Tiež sa dalo porovnávať nákladové položky dopravcov, ktoré nútili aj štátneho dopravcu správať sa efektívne. Aj rezort dopravy priznáva, že RegioJet výrazne zmenil vlakovú dopravu na trati Bratislava – Komárno.
Ministerstvo dopravy vyzýva RegioJet, aby dodržiaval zmluvu
Dokázal do vlakov prilákať nových cestujúcich a priniesť podstatne vyššiu kvalitu ako bola na trati do roku 2012. Vysporiadal sa napríklad s komplikovanými zrážkami vlakov s kamiónmi, ktoré dopravcovi spôsobili vyblokovanie niekoľkých kvalitných súprav na dosť dlhé obdobie.
„Na druhej strane však treba povedať, že sme boli aj svedkami prípadov, keď RegioJet nedodržal požadované radenie a cestujúca verejnosť oprávnene kritizovala fakt, že sa musí vo vlakoch tlačiť pre nedostatočnú kapacitu,“ pripomenul Rudolf.
Rezort dopravy bol nútený v takýchto prípadoch riešiť situáciu zmluvnými sankciami.
Nekonečný tender
V stále trvajúcom opakovanom tendri na výber dopravcu na trati Bratislava – Komárno ministerstvo práve ukončilo overovanie uchádzačov na oprávnenosť účasti v súťaži. Najprv na žiadosť dvoch záujemcov posunulo termín na prihlasovanie sa do súťaže, následne niektorých uchádzačov požiadalo o spresnenie podkladov.
„Aktuálne budeme oprávneným uchádzačom sprístupňovať súťažné podmienky a začne plynúť lehota 90 dní na vypracovanie cenovej ponuky,“ povedal Rudolf s tým, že do oficiálneho ukončenia súťaže nebudú zverejňovať bližšie informácie.
Súťaž o prevádzku vlakov medzi Bratislavou a Komárnom sa zopakuje, pôvodný návrh bol krokom späť
ZSSK potvrdila, že sa do súťaže prihlásila. Záujem o návrat na trať na juhu Slovenska má aj RegioJet. Dopravný analytik sa nazdáva, že súťažné podmienky nie sú pripravené dostatočne kvalitne a zrejme sa na poslednú chvíľu menia.
„Bohužiaľ, nepoznáme, alebo nám nie je jasný zámer ministerstva dopravy,“ tvrdí Cenký. Minister dopravy Andrej Doležal vyhlásil, že chce poznať víťaza súťaže do konca roka 2020, čo sa podľa experta zrejme nestane, alebo aspoň verejnosť nebude poznať víťaza.
Trať má potenciál, ale potrebuje modernizáciu
Potenciál trate Bratislava – Komárno z hľadiska regionálnej vlakovej osobnej dopravy zostáva značný napriek výstavbe rýchlostnej cesty R7 a silnej hustote dopravy v regióne. Zámerom ministerstva dopravy zostáva podpora železničnej dopravy ako hlavného módu dopravy u nás.
Aktuálne je rozpracovaná štúdia – zatiaľ nejde o štúdiu realizovateľnosti – na zdvojkoľajnenie trate a jej následnú elektrifikáciu. Maximalistický variant by podľa rezortu obsahoval všetky technické riešenia, pričom zdvojkoľajnenie a elektrifikácia by pokryli celú trať od Bratislavy až po Komárno, čo si vyžaduje vysoké investičné náklady.
„Ministerstvo však naďalej preferuje postupné čiastkové riešenia celého komplexu, ktoré zlepšia priepustnosť trate, budú finančne efektívne a technicky čo najrýchlejšie realizovateľné,“ uviedol Rudolf.
Ako dodal, zároveň budú kompatibilné s uvažovaným budúcim zdvojkoľajnením tejto trate, čiže jednotlivé riešenia budú použiteľné aj pri ďalších potrebných krokoch. Príkladom môže byť postupná výstavba železničných zastávok na území Bratislavy – terminálov integrovanej osobnej prepravy, ktoré tiež prispejú k dynamickejšej doprave a jej zahusteniu v okolí hlavného mesta.