Odvetvie dopravy má dlhodobo nedostatok pracovníkov, Rážovo ministerstvo sa snaží zaujať a motivovať študentov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vodič autobusu
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 10. júna 2024, 14:24

V odvetví dopravy je dlhodobo nedostatok pracovníkov a odborníkov v rôznych profesiách. Chýbajú najmä kvalifikovaní ľudia prakticky vo všetkých oblastiach sektora, v železničnej, cestnej, vodnej či leteckej doprave.

Podujatie Študuj dopravu

Platí to nielen pre často spomínaných rušňovodičov, šoférov nákladných automobilov a autobusov, ale aj viaceré iné činnosti. Ministerstvo dopravy SR v pondelok informovalo, že problém chýbajúcich ľudí aktívne rieši.

Nových potenciálnych zamestnancov v tomto sektor budú preto opäť hľadať aj medzi študentmi a žiakmi základných a stredných škôl. Ďalšie zo série podujatí Študuj dopravu sa uskutoční v utorok 11. júna v Bratislave.

Zlepšovanie podmienok

Štúdium dopravy má rozhodne budúcnosť. Chceme motivovať mladých ľudí, aby sa vybrali práve týmto smerom,“ povedal minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru). „Snažíme sa zlepšovať podmienky v našich spoločnostiach tak, aby boli atraktívne pre nových potenciálnych zamestnancov. Verím, že na toto podujatie zavíta čo najviac žiakov a študentov a že ich sektor dopravy zaujme,“ dodal.

Študuj dopravu bude v priestoroch Múzea dopravy v Bratislave pri hlavnej železničnej stanici od 9:00 do 13:00. Návštevníkom podujatia vystavovatelia predstavia študijné odbory z oblasti dopravy, ktoré môžu študovať na rezortných stredných odborných školách, prípadne vysokých školách. Žiaci a študenti dostanú kariérové poradenstvo s odporúčaním ďalšieho študijného smerovania a výberu povolania.

Ponúkajú aj štipendijný program

Na akcii pod záštitou ministerstva dopravy budú okrem neho aj zástupcovia stredných odborných škôl a univerzít, zamestnávateľov vrátane železničných spoločností a vybraných regionálnych partnerov. Nebude chýbať ani národný osobný dopravca Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). Jej generálny riaditeľ Peter Helexa povedal, že venujú veľkú časť energie mladým ľuďom, ktorí sú budúcnosťou ich firmy.

„V rámci duálneho vzdelávania získavajú cenné zručnosti a skúsenosti priamo na našich pracoviskách pod vedením skúsených inštruktorov. To im neskôr uľahčí nástup do pracovného života. Ponúkame im tiež štipendijný program,“ priblížil Peter Helexa. Podľa neho od začiatku fungovania duálneho vzdelávania v roku 2019 študentom vyplatili štipendiá v celkovej hodnote takmer 107-tisíc eur.

Virtuálna realita či dopravné simulátory

Súčasťou programu bude aj riadenie rušňa prostredníctvom vlakového trenažéra a takisto aj prehliadka priestorov Múzea dopravy, ktoré oslavuje 25. výročie vzniku, vystavených rušňov a vozňov, autobusu, či kamióna,“ priblížila hovorkyňa ministerstva dopravy Petra Poláčiková.

Ako poznamenala, záujemcovia sa môžu zúčastniť na dopravnej výchove, vyskúšajú si dopravné simulátory, virtuálnu realitu aj nácvik poskytovania prvej pomoci. Vstup na podujatie je bezplatný.

Najzamestnávateľ roka 2023

ZSSK sa stala Najzamestnávateľom roka 2023 v kategórii Doprava a logistika. Záujemcov o štúdium dopravy chce zaujať ako perspektívny zamestnávateľ svojou istotou a stabilitou, ale aj rastúcimi platmi. Priemerná mzda v spoločnosti má v tomto roku presiahnuť 2-tisíc eur, u rušňovodičov by mohla byť 2 330 eur.

„Prezentácia Železničnej spoločnosti na podujatí Študuj dopravu bude zahŕňať videoprojekciu, tlač vzorových cestovných lístkov a rôzne kreatívne aktivity pre deti,“ uviedol hovorca ZSSK Dominik Drevický. Súčasťou sprievodného programu budú ukážky výkonu povolaní v doprave, dopravné simulátory, dopravná výchova, kvízy a súťaže.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dominik DrevickýJozef RážPeter HelexaPetra Poláčiková
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRSmer - SSDZSSK Železničná spoločnosť Slovensko