Okolo Oravskej priehrady má vzniknúť cyklotrasa, pomôže prilákať viac domácich aj zahraničných turistov (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Oravská priehrada
Cyklochodník okolo Oravskej priehrady by sa mal napojiť na Poľskú a Tatranskú cyklotrasu. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Cyklotrasa okolo Oravskej priehrady bude mať celkovo 52 kilometrov a pomôže prilákať viac domácich aj zahraničných turistov. Informovalo o tom ministerstvo cestovného ruchu a športu a spresnilo, že cyklochodník vybudujú v spolupráci s poľskými partnermi a napojí sa na Poľskú a Tatranskú cyklotrasu.

Vytvorí sa tak významná cyklistická sieť. Na rozšírene cyklotrasy vláda schválila finančnú podporu 150-tisíc eur, a to v rámci projektu Cyklotrasa okolo Oravskej priehrady.

Cykloturizmus má veľkú budúcnosť

Ako priblížil minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi, budovanie cyklotrasy zvyčajne býva dlhý proces, pričom priemerne trvá šesť rokov.

„Cykloturizmus má veľkú budúcnosť, nakoľko ponúka ekologickú a udržateľnú formu cestovania a je v súlade so zdravým životným štýlom. Preto chceme podporiť čo najviac podobných projektov v najbližších rokoch. O tom, že tento projekt má veľký zmysel, svedčí fakt, že starostovia okolitých obcí sa vzácne zhodli na výnimočnom prínose tohto projektu pre cestovný ruch v regióne,“ doplnil Keketi.

Zlepšenie turistickej infraštruktúry

Podľa predsedu predstavenstva Klaster Orava Maroša Badáňa má najväčšia vodná nádrž na Slovensku potenciál prilákať turistov zo Slovenska i zahraničia, pričom projekt cyklotrasy má ambíciu zlepšiť turistickú infraštruktúru a prispieť k dlhodobejšiemu pobytu návštevníkov v regióne.

Ministerstvo spresnilo, že cyklochodník okolo priehrady prechádza cez desaťkilometrový úsek poľského územia a napojí sa na cyklotrasy vedúce cez Jablonku až k Tatrám.

„Táto cyklotrasa ponúkne nielen nádherné výhľady, ale aj moderné infraštruktúrne vybavenie vrátane viac ako 30 mostných objektov, spevnených ciest, odvodňovacích systémov, oddychových zón a altánkov,“ doplnil rezort cestovného ruchu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Povolenia v najbližších dvoch rokoch

Projekt je rozdelený na tri úseky a 70 percent trasy je na pozemkoch vo vlastníctve alebo správe štátu, čo uľahčuje územné konania. Ministerstvo informovalo, že sa už začali prípravné práce na úseku dlhom približne desať kilometrov na poľskej strane a na slovenskej strane na úseku 16 km.

Všetky povolenia by mali byť k dispozícii v najbližších dvoch rokoch a následne začnú stavebné práce na jednotlivých úsekoch.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan KeketiMaroš Badáň
Firmy a inštitúcie Ministerstvo športu a cestovného ruchu SR