Počas posledného mesiaca došlo na železničných tratiach k 11 zrážkam, až 10 z nich bolo smrteľných

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
železničná trať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) za obdobie od 3. júna do 8. júla 2024 zaznamenali celkovo 11 zrážok vlaku s osobami, pričom 10 z týchto nehôd malo smrteľné následky.

„Okrem toho došlo k jednej zrážke vlaku s cyklistom a siedmim zrážkam vlaku s cestným motorovým vozidlom, z ktorých jedna skončila tragicky usmrtením siedmich osôb,“ uviedla Vladimíra Bahýlová, hovorkyňa ŽSR.

Incidenty zo začiatku júna

ŽSR evidujú niekoľko konkrétnych incidentov. Dňa 6. júna vo Veľkých Kozmálovciach došlo na pasívne zabezpečenom priecestí k zrážke s cestným motorovým vozidlom, ktorá sa na šťastie obišla bez zranení.

Ďalší deň, 7. júna, sa v úseku Prešov – Drienovská Nová Ves na priecestí zrazilo cestné motorové vozidlo s vlakom, pričom vodič vozidla bol zranený a prevezený do nemocnice. V ďalších dňoch sa stali podobné nehody na rôznych priecestiach, pričom v niektorých prípadoch došlo k zraneniam účastníkov.

Tragická nehoda pri Nových Zámkoch

Najtragickejšia nehoda sa stala 27. júna na priecestí v úseku Nové Zámky – Dvory nad Žitavou, kde po zrážke vlaku s autobusom vznikol požiar, pri ktorom zomrelo sedem osôb a niekoľko ďalších bolo zranených. ŽSR preto opakovane vyzývajú verejnosť na zvýšenú opatrnosť pri pohybe v blízkosti železničnej trate.

„Vlak je obrovský kolos, ktorý môže mať brzdnú dráhu aj viac ako kilometer a následky zrážky s ním bývajú fatálne,“ uviedla Bahýlová.

Doplnila, že opatrnosť je nutná najmä na priecestiach s dopravnou značkou „Stoj, daj prednosť v jazde!“, kde vodiči musia zastaviť a uistiť sa, že môžu bezpečne prejsť.

Skrátenie cesty či ukončenie života

Bahýlová dodala, že v prípade núdze ako napríklad uviaznutie vozidla na železničnom priecestí, je potrebné kontaktovať Integrovaný záchranný systém (IZS) na čísle 112 a nahlásiť jedinečné identifikačné číslo priecestia. ŽSR taktiež evidujú aj nárast pohybu osôb v obvode dráhy, ktorý je zakázaný a nebezpečný.

„Časté sú prípady osôb, ktoré sa snažia skrátiť si cestu či ukončiť život. Takéto konanie môže mať celoživotné dôsledky pre rušňovodičov aj rodiny obetí,“ uviedla Bahýlová s tým, že ŽSR tiež apelujú na osoby v ťažkých životných situáciách, aby vyhľadali pomoc, ktorú poskytuje napríklad združenie IP-čko na Krízovej linke pomoci (www.krizovalinkapomoci.sk) na čísle 0800 500 333.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimíra Bahýlová
Firmy a inštitúcie Železnice Slovenskej republiky (ŽSR)