Popradské letisko láme rekordy, má za sebou najúspešnejší mesiac v histórii

Letisko Poprad Tatry

Letisko Poprad-Tatry má za sebou najúspešnejší mesiac vo svojej histórii od roku 1970. Počas júla vybavilo viac ako 1 500 leteckých pohybov, teda pristátí a odletov.

Historicky najvyšší počet letov

Oproti predchádzajúcemu roku ide o nárast o 30 percent, v porovnaní s predcovidovým rokom 2019 o 75 percent. Informoval o tom Martin Švidroň z marketingového oddelenia letiska.

Pri dvanásťhodinovej prevádzke tohto letiska spod Tatier vzlietavalo alebo pristávalo lietadlo v priemere každých pätnásť minút. Ide o historicky najvyšší počet vybavených letov za jeden mesiac.

Navýšenie o 10 percent

Celkovo od januára tohto roka do dnešných dní vybavilo popradské letisko podľa jeho obchodno-prevádzkového riaditeľa a člena predstavenstva Michala Staňu do 7 300 pohybov. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku ide o navýšenie o 10 percent.

Počet odbavených cestujúcich za prvý polrok stúpol v porovnaní s rokom 2022 o 37 percent. Najväčšiu časť prevádzky tvoria lety všeobecného letectva ako napríklad súkromné a vyhliadkové lety, výcviky či lety zamerané na záchranu ľudského života.

Počty dopĺňali vládne lety, ako aj charterové a pravidelné lety. Čo sa týka letnej ponuky, najväčší záujem je podľa Staňu aj v tomto roku o tureckú Antalyu, okrem nej sa lieta aj do bulharského Burgasu. V rámci pravidelných liniek je Poprad spojený s londýnskym Lutonom, od novembra pribudne aj letisko Londýn-Stansted.

Stabilizácia letiskovej spoločnosti

Za výsledkom je podľa riaditeľa letiska Martina Rakovského aj personálna a ekonomická stabilizácia letiskovej spoločnosti. Rovnako aj  budovanie stabilných obchodných vzťahov po minuloročných problémoch.

„Prevádzkové a ekonomické výsledky za prvý polrok sú podstatne lepšie aj vďaka výraznému zvýšeniu efektivity zamestnancov pri ich menšom počte o dvadsať percent v porovnaní s rokom 2022,“ zhodnotil Staňa. Podľa jeho slov už letisko pripravuje aj novinky pre rok 2024.

85. výročie

Letisko Poprad – Tatry sa nachádza v nadmorskej výške 718 metrov a patrí k najvyššie položeným letiskám pre prepravné lietadlá v strednej Európe. Situované je približne 200 metrov od diaľničného uzla.

Spája mesto Poprad s Vysokými a Nízkymi Tatrami. V tomto roku si pripomína 85. výročie svojho fungovania.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin RakovskýMartin ŠvidroňMichal Staňa
Firmy a inštitúcie Letisko Poprad-Tatry