Považská Bystrica zavedie cestovanie MHD zdarma, lístky si nemusia kupovať školáci a dôchodcovia

Autobus, Považská Bystrica

Starobní dôchodcovia a žiaci základných škôl budú môcť od nového roka cestovať v považskobystrickej mestskej hromadnej doprave (MHD) zadarmo. Informoval o tom primátor Považskej Bystrice Karol Janas.

Plná manažérska kontrola

Zavedenie bezplatnej dopravy pre vybrané kategórie prichádza po tom, čo vlani založilo mesto vlastný dopravný podnik. Predtým MHD zabezpečovala spoločnosť, v ktorej malo mesto 34-percentný podiel.

„Naše rozhodujúce právomoci boli spojené s veľmi obmedzenými možnosťami, dnes máme okrem stopercentného vlastníctva nad dopravným podnikom aj plnú manažérsku kontrolu,“ poznamenal Janas.

Zredukovaný administratívny aparát

Ako ďalej podotkol, oproti pôvodným predpokladom klesne na budúci rok výška doplatku za prevádzkové straty MHD o viac ako 700-tisíc eur.

„Zredukovali sme administratívny aparát na minimum, začali sme s modernizáciou vozového parku a postupnou obmenou starých autobusov za nové. V našom meste už jazdí hybridný autobus a do konca roka pribudne päť úplne nových autobusov. Vďaka týmto opatreniam sa dostavili už po roku prvé viditeľné výsledky,“ uviedol primátor.

Janasovou víziou je do dvoch-troch rokov zabezpečiť bezplatnú MHD pre všetkých cestujúcich. „To nám určite prinesie aj redukciu počtu automobilov v meste a na centrálnych parkoviskách. Naším cieľom je ponúknuť ľuďom čo najpohodlnejšiu a najrýchlejšiu dopravu,“ dodal Janas.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Karol Janas