- aktualizované 9. marca 13:25
Všetky lety zo Slovenska do Talianska a späť sú v rámci preventívnych opatrení proti ochoreniu koronavírus od polnoci 9. marca zakázané. Nariadenie platí až do odvolania. Nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair tak musela zrušiť od pondelka spoje na svojich pravidelných linkách medzi Bratislavou a talianskymi mestami Bologna a Miláno (Bergamo) a od utorka aj v prípade Alghera a Ríma -Ciampino.
Zrušené lety sa týkajú aj ostatných dvoch medzinárodných letísk na Slovensku, v Košiciach a Poprade.
Pasažierov čakajú zdravotné kontroly
Bratislavské letisko v pondelok zároveň informovalo, že cestujúcim, ktorí prilietajú do hlavného mesta SR, merajú hygieničky v príletovej hale telesnú teplotu, na palubách vypĺňajú dotazníky.
Úrady tam evidujú viac ako 267 obetí tejto nákazy a viac ako 4189 nakazených. Vírusom je najviac zasiahnutý región Lombardsko na severe krajiny, ktorý je už momentálne uzavretý.
V oblasti zrušili verejné podujatia, zatvorili školy a aj turistami najvyhľadávanejšie miesta. Obľúbené miesta turistov, ako sú Rím, Milán či v meste Bologna zívajú prázdnotou.
„V súlade s nariadením Ústredného krízového štábu Slovenskej republiky s cieľom zabrániť šíreniu nákazy novým koronavírusom COVID-19 sú lety zo všetkých talianskych letísk s miestom určenia na letiská SR zakázané. Nariadenie sa týka všetkých pravidelných príletov a odletov z Bratislavy do Ríma, Bologne, Milána a Alghera a spiatočne do odvolania,“ vyplýva z nariadenia pre letecké spoločnosti platného od polnoci 9. marca.
Cestujúci dostanú informácie e-mailom alebo SMS
Dopravca Ryanair má cestujúcich informovať e-mailom či SMS správou o ďalšom postupe. Nariadenie sa zároveň týka všetkých príletov a odletov z Talianska, teda platí i pre obchodné a charterové lety.
O zákaze letov rozhodol Ústredný krízový štáb SR na zasadnutí na ministerstve vnútra v piatok 6. marca.
Slováci rušia cesty do Talianska
Z dôvodu obáv o vlastné zdravie Slováci začali v posledných týždňoch rušiť svoje plánované cesty do Talianska. Pre nižší záujem Ryanair zredukoval lety na tejto trase.
Niektoré svoje plánované lety z Bratislavy do Milána, Bologne či Ríma v období od 18. marca do 8. apríla dokonca zrušila.
Koronavírus oberá ľudí o peniaze za zrušené letenky, aerolinky o miliónové zisky
„V roku 2020 očakávame menší počet vybavených cestujúcich na Letisku M. R. Štefánika v porovnaní s rokom 2019, a to vzhľadom na menší záujem o cestovanie v súvislosti s COVID-19, zrušené lety do Talianska a z neho,“ uviedla hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková.
„Ale aj vzhľadom na plánované jedenásťdňové uzatvorenie letiska z dôvodu rekonštrukcie vzletovo-pristávacích dráh (od 21. apríla do 1. mája – poz. red.), počas ktorého nebudú prevádzkované žiadne lety z Bratislavy a do Bratislavy,“ dodala Ševčíková.
Letisko v Bratislave vybavilo vlani 2,29 milióna cestujúcich, čo je druhý najvyšší počet v jeho histórii.
„Dopravcovia flydubai a Pobeda zabezpečujú svoje lety do Dubaja a Moskvy podľa letových poriadkov. Rovnako aj Wizz Air, ktorý zrušil len jednu rotáciu letu do Sofie v závere marca,“ informovala o aktuálnej situácii hovorkyňa letiska M. R. Štefánika.
Česká vláda ruší lety
Napätejšia situácia je na letisku v Prahe, kde česká vláda na čele s premiérom Andrejom Babišom zrušila všetky lety z hlavného mesta do Benátok, Milána, Bologne, ako aj prílety z Južnej Kórei.
Cieľom je minimalizovať riziko ďalšieho šírenia nákazy, ako aj výskyt koronavírusu v krajine, kde je už 12 infikovaných. Dokedy bude toto opatrenie v platnosti v súčasnosti nie je jasné.
Viedenské letisko s chladnou hlavou
Viedenské letisko Schwechat zatiaľ nepristúpilo k žiadnym zásadným opatreniam. Lety sa nerušia a všetko pokračuje v bežnom režime.
Ako informoval hovorca letiska Peter Kleemann, všetky opatrenia sú koordinované federálnymi zdravotníckymi orgánmi v Rakúsku.
„V súčasnosti budú všetci cestujúci na letoch z Južnej Kórey a Iránu podrobení detekčnej kontrole, keď opúšťajú lietadlo,“ uviedol hovorca.
Podľa informácií sa v Rakúsku zatiaľ potvrdilo 12 nových prípadov nakazenia koronavírusom, čím sa doterajší počet nakazených v tejto krajine zvýšil na 41.
Medzi novonakazenými sú podľa neho prevažne obyvatelia spolkovej krajiny Dolné Rakúsko, ale prvýkrát aj z Korutánska a Vorarlberska. Nové prípady hlásili aj Salzbursko a Tirolsko.