Prešovský kraj plánuje vybudovať 33 nabíjacích staníc pre e-vozidlá za viac ako 460-tisíc eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nabíjacia stanica pre elektromobil
Foto: ilustračné, SITA/Ivan Kopčáni
Tento článok pre vás načítala AI.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) chce posilniť ekologickú dopravu vybudovaním 33 nabíjacích staníc pre e-vozidlá. Župa ich plánuje vybudovať naprieč celým krajom vďaka dotácii z rezortu hospodárstva, do výzvy ktorého sa zapojila. Žiadaná štátna dotácia na rozvoj elektromobility z Plánu obnovy je vo výške 354-tisíc eur, pričom celková hodnota projektu dosiahne 462-tisíc eur.

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, krajská samospráva cez projekt EKO-Doprava v PSK, pripravený Energetickou Agentúrou Smart Regiónu PSK, plánuje vybudovať 33 nabíjacích staníc (t.j. 66 nabíjacích bodov), v 27 vybraných lokalitách.

Rovnomerne zahustená sieť v celom kraji

Župa pritom v spolupráci s energetickou agentúrou vytipovala lokality pre umiestenie verejne prístupných nabíjacích staníc na základe technických okolností a koordinácie s okresnými úradmi.

„Malo by ísť o rovnomerne zahustenú sieť v celom kraji s posilnením počtov v menej osídlených miestach a na druhej strane s posilnením v lokalitách s potenciálom pre rozvoj cestovného ruchu,“ uviedla Jeleňová.

Aspoň jedna verejná nabíjacia stanica typu AC (11 kW) alebo DC (50kW) by tak mala byť k dispozícii v okruhu do 25 kilometrov.

Rozdelenie v jednotlivých regiónoch

„Presnejšie by malo ísť o vybudovanie 15 nabíjacích staníc v regióne Šariša,“ konkretizovala krajská hovorkyňa s tým, že stanice by mali byť pri stredných školách v Bardejove a Svidníku, domovoch sociálnych služieb (DSS) v Brezovičke a Giraltovciach, vo Veľkom Šariši, Lipanoch a Raslaviciach. Dve stanice by mali byť súčasťou externého priestranstva Úradu PSK v Prešove.

V regióne Spiša má prešovská župa v pláne vybudovať šesť nabíjacích staníc. Nachádzať sa majú pri dvoch popradských stredných školách a pri SOŠ v Starej Ľubovni, v meste Spišská Belá, ako aj pri DSS v Legnave a v obci Štrba.

V regióne Horného Zemplína je plánovaných 12 nabíjacích staníc, ktoré sa majú nachádzať pri župných stredných školách v Humennom, Stropkove, Vranove nad Topľou a Snine. Ďalšie v obciach Kvakovce, Kolonica a Ulič, v Medzilaborciach pri Múzeu moderného umenia A. Warhola a pri DSS v Jabloni.

„Prešovský samosprávny kraj v prípade úspešnosti projektu plánuje verejne prístupné nabíjacie stanice vo vytipovaných lokalitách budovať v horizonte rokov 2024 a 2025,“ dodala Jeleňová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daša Jeleňová