Prešovský samosprávny kraj zrušil verejné obstarávania na projektové dokumentácie pre multimodálne dopravné terminály vo Vysokých Tatrách a v Štrbe. Ako vysvetlila pre agentúru SITA jeho hovorkyňa Daša Jeleňová, stalo sa tak po vzájomnej dohode s miestnymi samosprávami.
Projekty podľa jej slov prejdú pod ich riadenie a budú pokračovať v ich príprave a realizácii. V pláne sú dopravné terminály v Tatranskej Štrbe, Tatranskej Kotline a v Tatranskej Lomnici, rovnako aj inteligentné autobusové zastávky na Ceste slobody a ceste I/66.
Výsledky zverejnili v januári
Prešovský kraj vyhlásil verejné obstarávanie na vypracovanie projektovej dokumentácie pre realizáciu multimodálnych dopravných terminálov v Tatranskej Štrbe a Tatranskej Kotline vlani v novembri.
Hoci výsledky vyhodnotenia ponúk v januári zverejnil, v máji sa vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie objavilo oznámenie o zrušení verejného obstarávania. Projekty prejdú pod samosprávy.
„Toto rozhodnutie padlo na základe záujmu samospráv a poznania potrieb, ktoré ich územie má, a preto samosprávny kraj pristúpil k zrušeniu obstarávania. V zásade je korektné a správne, ak projekty v rámci obcí a miest v zmysle subsidiarity a rešpektovania kompetencií realizujú priamo dotknuté miestne samosprávy bez účasti kraja ako ďalšieho medzičlánku, ktoré vedia procesy zvládnuť vo svojej vlastnej réžii,“ uviedla Jeleňová.

Prešovská MHD vsádza na humor a známe tváre, mesto spúšťa komunikačnú kampaň s hercami aj vtipnými videami
Prešovský kraj očakáva od týchto projektov podľa jeho hovorkyne zvýšenie atraktivity systému verejnej osobnej dopravy a vytvorenie vhodných podmienok pre zmenu dopravných návykov cestujúcich.
„Očakávame zvýšenie počtu prepravených cestujúcich, zníženie podielu individuálnej automobilovej dopravy v území, v istej miere zlepšenie kvality životného prostredia v podobe eliminácie hluku, vibrácií, negatívnych plynov spaľovacích motorov, no najmä zmenu myslenia ľudí pri výbere dopravného prostriedku, prípadne zmenu plánovania dopravy, kde bude návštevník využívať aj systém verejnej dopravy,“ vysvetlila.
Projekty sú v prípravnej fáze
Podľa dokumentov k pôvodnej verejnej obchodnej súťaži má byť súčasťou výstavby terminálu v Tatranskej Kotline parkovanie s možnosťou prestupu na autobus (P+R) a s podporou cyklodopravy (B+R), rovnako aj nástupný bod pre peších turistov. Podobne je riešený aj projekt v Tatranskej Štrbe plánovaný pri železničnej stanici.
Jednotlivé projekty sú podľa Jeleňovej v prípravnej fáze a postupuje aj ich investičná príprava. „Finančná náročnosť bude známa po presnej špecifikácii počtov zastávok a ich špecifikácií, parametrov terminálov, rozsahu monitorovacieho systému,“ ozrejmila.
Keďže však podľa nej ide o projekty v rámci Integrovaných územných investícií, s príspevkom z Európskeho fondu regionálneho rozvoja vo výške 85 percent z celkových oprávnených výdavkov, ceny v zásobníku projektov kraja sú odhadované.

Dôležité diaľničné úseky na severe Slovenska sú v procese verejného obstarávania - VIDEO
V prípade multimodálneho dopravného terminálu v Tatranskej Štrbe pôjde o 4,5 milióna eur, v Tatranskej Kotline o 2,5 milióna eur. Horský integrovaný dopravný terminál v Tatranskej Lomnice môže stáť 3,5 milióna eur a inteligentné autobusové zastávky na ceste II/537 a I/66 si vyžiadajú tri milióny eur.
Hovorkyňa kraja zároveň pripomenula, že dopravou v Tatrách sa zaoberá aj projekt vybudovania inteligentného dopravného monitorovacieho systému pre integrovanú dopravu regiónu Vysokých Tatier s nákladom 1,4 milióna eur. Kraj predpokladá postupné začatie prác v roku 2026, pričom ich skončenie bude závisieť od ich stavebnej náročnosti.