Pri intenzívnych kontrolách na hraniciach môžu cestujúci očakávať zdržania. Dopravcom ešte chýbajú potrebné informácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hranice
Pre zvýšené kontroly na hraniciach pri vstupe na Slovensko možno očakávať zdržanie v osobnej doprave.

Zvýšené kontroly osôb na hraniciach pri vstupe na Slovensko môžu pocítiť dopravcovia a cestujúci v medzinárodnej osobnej doprave.

Zatiaľ však neboli známe presné podmienky kontrol, ktoré bude vykonávať polícia. COVID automat – hranica, ktorý v stredu schválila vláda, zavádza pravidlá kontrol protiepidemických povinností na vonkajších a vnútorných hraniciach SR.

V prvom stupni bude polícia vykonávať monitoring a náhodnú kontrolu osôb na vstupe a v blízkosti hraníc. V druhom stupni už bude intenzívna kontrola väčšiny osôb vstupujúcich na Slovensko.

V treťom stupni bude intenzívna kontrola všetkých osôb 24 hodín denne. Výnimku z kontrol v rámci druhého a tretieho stupňa bude mať nákladná doprava. V týchto stupňoch kontrol sa uvažuje aj s uzavretím menej dôležitých hraničných priechodov.

Portál NašaDoprava.sk zisťoval, ako môžu zvýšené kontroly na hraniciach pri vstupe na Slovensko zasiahnuť dopravcov a cestujúcich najmä v medzinárodnej osobnej doprave. Zatiaľ im chýbajú detailné informácie o podmienkach výkonu kontrol, polícia sa k ním bližšie zatiaľ nevyjadrila.

 Vplyv kontrol v osobnej doprave

V nákladnej cestnej doprave sa neočakávajú žiadne zmeny oproti súčasnosti. Výnimky pre personál v doprave na základe oznámenia Európskej komisie o zelených jazdných pruhoch sa totiž stále uplatňujú. Iná situácia by mala byť v osobnej doprave, kde cestujúci pri intenzívnej kontrole väčšiny alebo všetkých osôb môžu očakávať časové zdržanie.

Ministerstvo dopravy a výstavby v prípade železničnej osobnej dopravy očakáva, že pohraničné orgány budú rešpektovať platný cestovný poriadok a kontrolu budú vykonávať v tzv. pohraničných úsekoch počas jazdy vlaku ako v minulosti.

„V prípade zatvorenia niektorého z hraničných priechodov sa bude vlaková doprava operatívne odkláňať na iný hraničný priechod, ako to železnice zabezpečujú pri akýchkoľvek iných mimoriadnych situáciách,“ uviedol Mikuláš Virág z odboru komunikácie rezortu dopravy. V nákladnej železničnej doprave by zásadné obmedzenia nemali byť.

V civilnom letectve možno pri zvýšenej kontrole predpokladať väčšie hromadenie cestujúcich na letisku po vystúpení z lietadla. „V prípade, ak bude rozhodnuté, že nie všetky medzinárodné verejné letiská bude možné použiť na prvé pristátie na území Slovenskej republiky, aj leteckí dopravcovia budú o tejto skutočnosti informovaní,“ podotkol Virág.

V civilnom letectve už platia prijaté protiepidemiologické opatrenia ministerstva dopravy.

Spoje môžu byť pomalšie

Očakávané spomalenie vstupu cestujúcich na Slovensko potvrdil prezident Zväzu autobusovej dopravy Peter Sádovský. Verí, že uistenia len o niekoľkosekundovom vybavení zaočkovaných na hranici sa naplnia.

„Otázka je, či nebyť ešte počas júla a augusta menej prísni pri vstupe na Slovensko, minimálne u turistov zo susedných krajín. Mali by sme mať záujem o využitie dovolenkového vrcholu sezóny,“ hovorí Sádovský. Vyspelé turistické krajiny, napríklad prímorské, ktoré podľa neho chcú vyťažiť z letnej sezóny maximum, sa snažia prísnejšie opatrenia smerovať viac k záveru prázdnin.

Pre prevádzku autobusovej spoločnosti Slovak Lines, ktorá zabezpečuje aj viaceré linky do Rakúska, vrátane do Viedne a na letisko Schwechat, sa nič významné nemení. Fungovanie spojov však môže byť spomalené.

„Už niekoľko mesiacov fungujeme v režime, ktorý počíta s prípadným zdržaním na hraniciach v súvislosti so zvýšenými kontrolami. Zabezpečili sme všetky opatrenia, aby sme sa takýmto zdržaniam v maximálne možnej miere vyhli,“ ozrejmil manažér komunikácie spoločnosti Štefan Bako.

Jedným zo spôsobov je aj včasné upozornenie cestujúcich na nutnosť registrácie na webe e-hranica hneď pri nákupe lístka aj osobne vodičom. Keďže Slovak Lines na linkách k susedom využíva najväčšie hraničné priechody Berg a Kittsee, možného uzavretia menších priechodov sa neobáva.

Slovak Lines
Foto: ilustračné, SITA/Robert Tappert

Chýbajúce informácie

Železničná spoločnosť Slovensko bude podľa jej hovorcu Tomáša Kováča ešte komunikovať s políciou o tom, ako budú kontroly prebiehať. „Zatiaľ stále nie je k dispozícii vyhláška s presnými pravidlami a výnimkami,“ upozornil s tým, že viac informácií nateraz nevedia poskytnúť.

Vlakový a autobusový dopravca RegioJet, ktorý funguje aj na Slovensku, nepredpokladá vplyv kontrol na hraniciach na prevádzku svojich spojov. „Všetky spoje sú v prevádzke podľa platného cestovného poriadku,“ zareagoval hovorca spoločnosti Aleš Ondrůj.

Situáciu monitoruje a svojich partnerov informuje aj autobusová spoločnosť FlixBus. „Do akej miery bude mať nové opatrenie vplyv na prevádzku, v túto chvíľu nie je možné predikovať,“ odvetila hovorkyňa dopravcu pre Česko a Slovensko Eva Krejčí.

Bez výraznejšieho vplyvu na letisku

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave pri príletoch z krajín mimo schengenského priestoru neočakáva žiadne zmeny, keďže všetci cestujúci musia absolvovať štandardnú hraničnú kontrolu pri vstupe na Slovensko. Príslušníci polície okrem cestovných dokumentov kontrolujú aj registráciu na portáli e-hranica či potvrdenia o očkovaní.

„Pri príletoch z krajín v rámci schengenského priestoru môže pri vyššom stupni kontroly prísť k spomaleniu prechodu cestujúcich. Tieto kontroly pravdepodobne znížia komfort cestujúcich. Nepredpokladáme však, že by výraznejšie ovplyvnili fungovanie letiska,“ uviedol Matúš Hrabovský z bratislavského letiska.

Všetko však záleží na počte a vybavení personálu, ktorý bude kontrolu vykonávať. Bližšie informácie o priebehu kontrol zatiaľ nemali k dispozícií.

„Avizovaná bola aj možnosť podmienenia vstupu nezaočkovaných osôb na územie Slovenskej republiky predložením negatívneho PCR testu nie staršieho ako 72 hodín, ako to má veľa ostatných krajín. Viac informácii však zatiaľ nemáme,“ dodal Hrabovský.

Ryanair, Letisko M. R. Štefánika
Cestujúci na bratislavskom letisku. Foto: www.facebook.com

Výnimky majú zostať

Združenie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia informovalo, že z pohľadu Slovenska doterajšie výnimky pre zamestnancov v doprave musia byť zachované, inak príde ku kolapsu cestnej dopravy. „Vodiči neboli zaradení medzi prioritné skupiny na očkovanie. Už mohli byť ako skupina zaočkovaní. Dnes presne nevieme, aké percento z nich je zaočkované,“ hovorí poverený generálny tajomník ČESMAD-u Slovakia Roman Kment.

Zaradenie kategórie profesionálnych vodičov do karantény pri prechode hraníc by podľa neho dopravu paralyzovalo a tá by skolabovala. Aj bez obmedzení je vodičov už teraz nedostatok. „Treba si tiež uvedomiť, že vodičov v slovenských kamiónoch robia aj osoby z tretích krajín (mimo EÚ),“ doplnil Kment.

Stále podľa neho platí, že vodič je špecifická profesia, pričom trávi takmer všetok čas izolovaný v kabíne vozidla.

Podmienky v lodnej doprave

Spoločnosť Slovenská plavba a prístavy podľa jej hovorkyne Heleny Tomkovej neočakáva žiaden vplyv na fungovanie nákladnej lodnej dopravy. Na jej fungovanie nebudú plánované kontroly na hraniciach pri vstupe na Slovensko negatívne vplývať ani podľa ministerstva dopravy.

Posádky v lodnej doprave tiež spadajú do výnimky podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR. Pracovníci v doprave si pri prekročení hranice SR môžu uplatniť výnimku z karanténnych a testovacích povinností, a to na základe dodržiavania oznámenia Európskej komisie o uplatňovaní zelených jazdných pruhov.

„Preprava cestujúcich prostredníctvom medzinárodnej osobnej lodnej dopravy sa bude naďalej riadiť aktuálne platnými opatreniami Úradu verejného zdravotníctva SR, kde cestujúci na palube plavidiel budú povinní dodržiavať platné nariadenia pre vstup na územie SR,“ vysvetlil Virág.

Ministerstvo dopravy neuvažuje o zavádzaní ďalších opatrení vo vodnej doprave v spojitosti s plánovanými kontrolami osôb na hraniciach pri vstupe na Slovensko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Aleš OndrůjEva KrejčíHelena TomkováMatúš HrabovskýMikuláš VirágPeter SádovskýRoman KmentŠtefan BakoTomáš Kováč
Firmy a inštitúcie FlixBusLetisko M. R. ŠtefánikaMinisterstvo dopravy a výstavbyPolíciaRegioJetSlovak LinesSlovenská plavba a prístavyÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SRZdruženie cestných dopravcov SR ČESMAD SlovakiaŽelezničná spoločnosť SlovenskoZväz autobusovej dopravy