Pri používaní zimných pneumatík sa na Slovensku nič nemení, vodičom stačia aj tie, ktoré majú iba označenie M+S

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zimné pneumatiky
Zimné pneumatiky s označením M+S aj horským symbolom so snehovou vločkou (3PMSF). Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Vo viacerých médiách sa objavili nesprávne a zavádzajúce informácie o tom, že od 1. októbra 2024 sa na Slovensku menia pravidlá o používaní zimných pneumatík. Ministerstvo vnútra SR upozorňuje, že pravidlá o zimných pneumatikách sa nemenia.

Slovenská legislatíva umožňuje vodičom v zimnom období používať pneumatiky na jazdu na snehu označené horským symbolom (horský štít so snehovou vločkou alebo snehová vločka v horskom štíte s tromi vrcholmi ) alebo pneumatiky s označením M+S, M.S alebo M&S.

Ide o pneumatiky s vylepšenými trakčnými vlastnosťami v blate alebo čerstvom alebo roztopenom snehu.

Rozdiely v označení

Informácia, že od 1. októbra sa za „zimnú pneumatiku“ považuje u nás len taká, ktorá má horský symbol so snehovou vločkou – 3PMSF (Three Peak Mountain Snow Flake), teda nie je pravdivá.

Pri používaní pneumatík sa nemení na Slovensku nič, naďalej postačujú v zimnom období aj pneumatiky s označením M+S, M.S alebo M&S (Mud and Snow).

Dôležité je však uviesť, že symbol 3PMSF znamená, že pneumatika bola testovaná a spĺňa určité kritériá pre výkon na snehu.

Informuje vodičov, že pneumatiky sú vhodné na zimné podmienky, pričom ich výkon v snehových podmienkach bol overený podľa stanovených štandardov. Celoročné pneumatiky mávajú tiež certifikáciu na používanie označenia M+S alebo horského symbolu.

Kedy sa musí prezúvať

Zákon o cestnej premávke nestanovuje konkrétny dátum, od kedy musia byť osobné autá prezuté.

Hovorí, že ak sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza, vodič môže v cestnej premávke použiť motorové vozidlo kategórie M1 a N1, len ak je na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami.

Vozidlá kategórie M2, M3, N2 a N3 (autobusy, nákladiaky) musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav okrem vyššie uvedených prípadov aj v čase od 15. novembra do 31. marca.

Za nesplnenie podmienky mať zimné pneumatiky v súlade so zákonom hrozí v blokovom konaní pokuta vo výške 50 eur. V prípade správneho konania môže byť sankcia až 100 eur.

Ako je to v susedných krajinách

Vozidlá v Českej republike musia mať zimné pneumatiky obuté v období od 1. novembra do 31. marca pri jazde po cestách označených dopravnou značkou „zimná výbava“. Tá platí od roku 2009, kedy bola prvýkrát osadená v krajoch aj na diaľnici D1. Povinnosť platí pre všetky vozidlá bez rozdielu hmotnosti.

Minimálna hĺbka dezénu vozidiel do 3,5 tony je 4 mm na všetkých kolesách, u vozidiel nad 3,5 tony musí byť minimálna výška dezénu 6 mm a to na všetkých hnacích nápravách.

V Poľsku neexistuje povinnosť používať zimné pneumatiky. V Maďarsku nemajú vodiči povinnosť používať zimné pneumatiky. Povinnou výbavou v zimných mesiacoch sú ale snehové reťaze.

Táto povinnosť sa vzťahuje aj na cudzincov, ktorým nemusí byť umožnený vstup do krajiny v prípade, že ich vo vozidle nemajú.

Vodiči v Rakúsku sú zo zákona povinní v období od 1. novembra do 15. apríla prispôsobiť stav svojho vozidla zimným podmienkam. Za zimné pneumatiky sa považujú aj tie s označením „M+S“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR