Primátor Košíc vyhlásil mimoriadnu situáciu, cesta na Bankov sa prepadáva (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Košice, cesta na Bankov
Dôvodom mimoriadnej situácie je odtrhnutá a zosunutá krajnica na 80 metrov dlhom úseku pravého pruhu cesty. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček (nezávislý) vyhlásil na území mesta mimoriadnu situáciu v súvislosti s prepadnutou cestou na Bankov, a to od 13:00.

„Dôvodom je odtrhnutá a zosunutá krajnica na 80 metrov dlhom úseku pravého pruhu cesty v smere od mosta nad Čermeľským potokom na Bankov,“ spresnilo mesto Košice na svojom webe.

Môže dôjsť k zosuvu

Zasadal i Krízový štáb mesta Košice, a to vzhľadom na bezprostredné ohrozenie života a zdravia obyvateľstva.

Krízovému štábu bola k dispozícii aj operatívna geologická správa spoločnosti Geo Slovakia. Jej pracovníci, ako i zamestnanci mestského magistrátu boli odvčera na poškodenom úseku cesty.

„Vplyvom počasia došlo v smere na Bankov k poklesu pravej časti vozovky vzniku trhlín v asfalte a odtrhnutiu krajnice. Tým došlo k ohrozeniu života, zdravia a majetku. Je to úzka cesta postavená čiastočne v záreze a čiastočne v násype. Ak by nastali nepriaznivé poveternostné vplyvy, ako je dážď alebo mráz, dôjde k zosuvu časti komunikácie,“ vysvetlil počas rokovania krízového štábu riaditeľ spoločnosti Vladimír Fabian.

Robiť sa bude geologický prieskum

Počas najbližších dní by mal byť na mieste vykonaný podrobný geologický prieskum. V rámci neho budú vykonané i prieskumné vrty, a na základe jeho výsledkov bude určený rozsah prác nevyhnutných na to, aby bola doprava v danom úseku opäť bezpečná.

Samospráva plánuje vzniknutú situáciu pravidelne monitorovať a bude ju konzultovať s vedením Okresného úradu v Košiciach.

„Mestské lesy vykonajú na mieste kontrolu stavu drevín. Z dôvodu zníženia zaťažovania zosuvného svahu majú vyrezať poškodené, resp. suché stromy,“ dopĺňa mesto Košice.

Dopravu riadi semafor

Avizuje tiež obmedzenia pre motoristov pri ceste na Bankov i z neho. Premávka v úseku by mala byť vedená len v jednom jazdnom pruhu.

„Prejazd na tomto úseku od dnešného popoludnia riadi cestná svetelná signalizácia (semafor) a rýchlosť je znížená na 30 kilometrov za hodinu. Súhlas s takýmto riešením, ktorý sa obyvateľov a návštevníkov obľúbenej rekreačnej lokality Bankov dotkne len v minimálnej miere, vyslovil na Krízovom štábe aj starosta mestskej časti Košice Sever František Ténai (nezávislý),“ uzavrelo mesto.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav Polaček