Príprava výstavby R2 Kriváň - Mýtna za vyše 200 miliónov eur už začala

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Diaľnica, výstavba
Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský.

Príprava výstavby úseku rýchlostnej cesty R2 Kriváň – Mýtna v hodnote vyše 232 miliónov eur už začala. Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Eva Žgravčáková, stavba je financovaná zo štátneho rozpočtu. Aktuálne pokračujú práce na pyrotechnickom a archeologickom prieskume.

Zhotoviteľ začiatkom marca podal žiadosť na stavebné povolenie a v súčasnosti zabezpečuje dokumentáciu na realizáciu stavby. Po nadobudnutí právoplatnosti stavebného povolenia začnú stavebné práce. Prebieha aj výrub lesných a mimolesných porastov v celom úseku stavby v jednotlivých lokalitách. Predmetný úsek by mal motoristom slúžiť v roku 2024.

Víťaz vzišiel z prvej súťaže

Zmluvu na výstavbu úseku rýchlostnej cesty R2 Kriváň – Mýtna podpísali diaľničiari 14. februára 2020. Zhotoviteľom je združenie stavebných spoločností Dopravstav, Strabag, Eurovia SK a Eurovia CS.

Zmluvná cena za vybudovanie úseku je vyše 232,14 milióna eur bez DPH. Víťaz súťaže vzišiel z prvej verejnej súťaže, ktorá sa hodnotila multikriteriálne.

Súvislá diaľnica

Motoristi po dobudovaní rýchlostnej cesty získajú súvislé diaľničné spojenie medzi Bratislavou a Lučencom s výnimkou úseku Zvolen, západ – Zvolen, východ.

Úsek Kriváň – Mýtna prispeje podľa NDS k predĺženiu súvislej siete rýchlostných ciest predovšetkým v smere na východ od Zvolena v polohe južného rýchlostného cestného ťahu na východné Slovensko. Vo výstavbe je aj nadväzujúci úsek R2 Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce. Vodiči tak budú mať po dobudovaní k dispozícii ďalších takmer 23 km rýchlostnej cesty.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva Žgravčáková
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosť