Ráž zdôvodnil zmeny v stavebných pravidlách, majú zefektívniť povoľovacie procesy (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MD SR: Premiér navštívil ministerstvo
Minister dopravy SR Jozef Ráž mladší počas návštevy a oboznámenia sa s aktuálnou situáciou premiéra SR na Ministerstve dopravy SR. Bratislava, 31. október 2023. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 18. januára, 13:50

Zjednodušiť a skrátiť zdĺhavé povoľovania majú vládou už schválené zmeny v súčasnom stavebnom zákone aj pripravený návrh zákona o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície.

Minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) vo štvrtok na tlačovej besede informoval, že dôvodom posunu účinnosti nového zákona o výstavbe z 1. apríla tohto roka o rok na 1. apríla 2025 boli problémy v príprave časti povoľovacích procesov na Ministerstve životného prostredia SR.

Pripravenosť na začatie procesov

„Za minulej vlády sa zjavne nedohodli, v tejto oblasti bola pripravenosť na začatie týchto procesov takmer nulová. Rovnaká situácia alebo obdobná bola na centrálnom úrade pre stavebné povoľovanie. To, čo by nasledovalo od 1. apríla, by bol kolaps stavebného trhu a povoľovacích procesov,“ uviedol v prítomnosti zástupcov samospráv a stavebníctva Ráž.

Zmeny majú podľa neho pokryť obdobie do 1. apríla budúceho roku. „Zmeny pomôžu občanom, podnikateľom, samosprávam aj štátnej správe,“ poznamenal minister.

Nový zákon o územnom plánovaní

Potvrdil, že nový zákon o územnom plánovaní, ktorý súvisí so zákonom o výstavbe, bude účinný v pôvodne schválenom termíne 1. apríla tohto roka s drobnými zmenami. Ubezpečil, že sa snažili, aby všetky pripomienky, záujmy občanov a samospráv boli zahrnuté aj do týchto zmien. Za dôležité považuje, aby tieto prešli aj v parlamente, inak by to podľa neho bola tragédia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božík povedal, že stavebnú legislatívu už skôr žiadali zmeniť. Podľa neho v súčasnosti zahŕňa aj ich veľmi zásadné pripomienky.

„Ak sa táto legislatíva príjme, po 1. apríli na Slovensku nenastane chaos. ZMOS považuje za veľmi dôležité, aby sme zachovali aj pre budúcnosť stavebné úrady,“ upozornil.

Reakcie miest a stavebných podnikateľov

Podľa neho v súvislosti s ďalšími úpravami stavebnej legislatívy sú pripravení k spolupráci, pretože pre mestá a obce je mimoriadne dôležitá. Miestne stavebné úrady pokračujú aj po 1. apríli, pôvodne sa mala ich pôsobnosť vrátiť späť pod štát.

Prezident Únie miest Slovenska (ÚMS) Richard Rybníček informoval, že za spomínanými zmenami netreba vidieť politiku. „Potrebujeme vydávať stavebné povolenia a zlepšiť stavebnú legislatívu pri stavbách, ktoré potrebujú občania,,“ dodal s tým, že zmeny tiež podporujú.

Prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavol Kováčik poukázal na dlhé a komplikované povoľovanie stavieb. „Zákon o výstavbe nie je spôsobilý na to, aby bol od 1. apríla 2024 účinný,“ potvrdil s tým, že dočasné zmeny sú dobrým riešením.

Súhlasíme s posunom účinnosti zákona o výstavbe, ale trváme predbežne na tom, aby bol ako je. Je výsledkom veľmi komplikovaných, zdĺhavých a komplexných rokovaní odborníkov,“ upozornil Kováčik.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef BožikJozef Ráž mlPavol KováčikRichard Rybníček
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRÚMS Únia miest SlovenskaZdruženie miest a obcí Slovenska (ZMOS)ZSPS Zväz stavebných podnikateľov Slovenska