RegioJet po nešťastí v Pardubiciach sťahuje rakúske spacie vozne, do prevádzky ich už nevráti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zrážka vlaku RegioJet (Praha Košice) s nákladným vlakom v Pardubiciach
V Pardubiciach sa zrazil nákladný vlak s rýchlikom RegioJet, ktorý išiel z Prahy do Košíc a mal pokračovať do ukrajinského Čopu (5. jún 2024). Foto: Drážní inspekce (www.facebook.com).
Tento článok pre vás načítala AI.

Český dopravca RegioJet, ktorý funguje aj na Slovensku, od soboty 8. júna vyradil zo železničnej prevádzky všetky spacie vozne rakúskeho typu.

Rozhodol tak na základe skúseností zo stredajšej tragickej nehody svojho nočného vlaku v Pardubiciach na linke Praha – Košice – Čop a skoršej podobnej nehody v Rakúsku. Zdôvodnil to konštrukčnými nedostatkami týchto vozidiel.

Zlomený rám

„Zistili sme, že lôžkový vozeň ÖBB rovnakého typu od rovnakého výrobcu bol pri banálnej nehode v roku 2018 v Salzburgu poškodený identickým spôsobom, teda zlomením rámu vozu medzi prvým a druhým kupé,“ informovala mediálna manažérka RegioJet Alexandra Janoušek Kostřicová.

„Zlomenie rámu bolo príčinou toho, že sa pri nehode v Pardubiciach úplne zlomil vozeň a je i príčinou obetí na životoch,“ uviedla. Vlaky, ktoré doposiaľ mali tieto spacie vozne, podľa dopravcu postupne vybavia alternatívnymi vozňami.

Zrážka bola 30-krát silnejšia

Nehoda v Salzburgu si vyžiadala 54 zranených, hoci sa stala pri bežnom posune. V Pardubiciach narazil nákladný vlak vyššou rýchlosťou, ale podľa RegioJetu mal minimálne dvadsaťnásobnú hmotnosť. Deformácia je úmerná hmotnosti a rýchlosti.

Zrážka v Pardubiciach bola teda asi 30-krát silnejšia než pri nehode v Salzburgu, preto i devastácia bola omnoho vyššia. Podľa dopravcu toto zistenie ho viedlo k rozhodnutiu definitívne vyradiť všetkých trinásť vozňov z prevádzky napriek tomu, že identické vozy prevádzkujú iné spoločnosti.

Bezpečnosť je priorita

„Táto opakovaná skúsenosť nás viedla k rozhodnutiu urobiť dôkladné vyšetrovanie a na základe princípu predbežnej opatrnosti následne vyradiť tieto vozidlá z prevádzky z dôvodu podozrenia na závažný konštrukčný nedostatok,” povedal majiteľ RegioJetu Radim Jančura.

Tvrdí, že bezpečnosť ich cestujúcich a zamestnancov je pre nich najvyššia priorita. „RegioJet sa zaväzuje k neustálemu zlepšovaniu bezpečnostných štandardov a bude naďalej investovať do modernizácie svojho vozového parku, aby zaistil najvyššiu úroveň služieb,” dodal.

Zahynuli štyria ľudia

Pri zrážke rýchlika RegioJet s nákladným vlakom ČD Cargo 5. júna v noci v Pardubiciach zahynuli štyri cestujúce v lôžkovom vozni, z toho dve Slovenky a dve Ukrajiny.

Zranilo sa viac ako dvadsať ľudí, vo vlaku cestovalo okolo 380 osôb. Správa železnic, prevádzkujúca infraštruktúru v Česku, odhadla škody na majetku vo výške zruba 110 miliónov českých korún, asi 4,5 milióna eur.

„Podľa Dráhovej inšpekcie minul pred nehodou v Pardubiciach rýchlík Ex 1021 návestidlo v polohe zakazujúcej jazdu. Či išlo o technickú chybu, ľudskú chybu či kombináciu oboch faktorov, je predmetom podrobného vyšetrovania Dráhovej inšpekcie a Polície ČR,“ informovala Správa železnic.

Stanica bola zmodernizovaná

Železničná stanica v Pardubiciach prešla celkovou modernizáciou, trvajú dokončovací práce. Pri investíciách, na ktoré nadväzuje spustenie výhradnej prevádzky systému ETCS, ako i v Pardubiciach, už rovno inštalujú tento európsky vlakový zabezpečovač.

„Doterajšie spôsoby zabezpečenia vrátane liniového ETCS nielen celkom nahrádza, ale predovšetkým úroveň zabezpečenia ešte zvyšuje. Ako jediný totiž dokáže sám zastaviť vlak, čo je pri indispozícii či nepozornosti strojvodcu (rušňovodiča) kľúčové,“ upozornila Správa železnic.

Výhradná prevádzka pod ETCS začne v Česku v súlade s národným implementačným plánom na najvyťaženejších tratiach od 1. januára 2025. Správa železnic inštaluje traťovú časť systému ETCS, aktuálne je približne na tisíc kilometroch tratí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexandra Janoušek KostřicováRadim Jančura
Firmy a inštitúcie ÖBB Österreichische BundesbahnenRegioJet