RegioJet po tragickej nehode v Pardubiciach aktualizoval prevádzku vlakov, odchádzať budú podľa cestovného poriadku bez rušenia spojov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zrážka vlaku RegioJet (Praha Košice) s nákladným vlakom v Pardubiciach
V Pardubiciach sa zrazil nákladný vlak s rýchlikom RegioJet, ktorý išiel z Prahy do Košíc a mal pokračovať do ukrajinského Čopu (5. jún 2024). Foto: Drážní inspekce (www.facebook.com).
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 6. júna, 15:29

Česká spoločnosť RegioJet v súvislosti so situáciou po stredajšej tragickej nehode aktualizovala prevádzku svojich vlakov. Týka sa to aj medzištátneho spojenia na Slovensko a Ukrajinu.

Dopravca vo štvrtok popoludní najnovšie informoval, že všetky jeho vlaky budú počas tohto dňa odchádzať podľa cestovného poriadku bez akéhokoľvek rušenia spojov.

„Vlak RJ1021 na trase Praha – Košice – Čop vyjde o 50 minút skôr, aby bolo možné bez problémov prejsť výlukou,“ potvrdila mediálna manažérka RegioJet Alexandra Janoušek Kostřicová. Vlak RJ1023 smerujúci z Prahy do poľského Przemyślu pôjde alternatívnou trasou cez Hradec Králové.

Vyjadrili obrovskú ľútosť

Na mieste záchranných prác po tragédii bol aj majiteľ RegioJet Radim Jančura ďalší zamestnanci dopravcu. „Chcem za seba a RegioJet vyjadriť obrovskú ľútosť nad touto tragickou udalosťou, najmä nad stratou ľudských životov. Hlbokú sústrasť všetkým im blízkym,“ povedal Radim Jančura.

Ako podotkol, veľmi ich to mrzí, hlboko sa ospravedlňujú zraneným a všetkým, koho se nehoda akokoľvek dotkla. „Sme pripravení poskytnúť im maximálnu podporu a odškodnenie. Urobíme všetko pre riadne vyšetrenie udalosti a v nadväznosti na to prijmeme zodpovedajúce opatrenia,“ dodal.

Vyšetrujú príčiny nehody

Spoločnosť vyšetruje príčiny nehody v spolupráci s príslušnými úradmi a je pripravená poskytnúť odškodnenie všetkým, ktorí boli nehodou postihnutí. RegioJet zároveň informoval, že na špeciálne zriadenej internetovej stránke budú priebežne aktualizované všetky informácie o ďalšej prevádzke a vyšetrovaní.

„Ďakujeme všetkým záchranným zložkám za ich prácu a nasadenie v tejto náročnej situácii a sľubujeme, že budeme i naďalej priebežne informovať verejnosť o všetkých nových poznatkoch a opatreniach,“ povedal výkonný riaditeľ vlakovej dopravy RegioJet Jakub Svoboda.

Časť koľají sprevádzkovali

Správa železníc, ktorá prevádzkuje železničnú infraštruktúru v Českej republike, informovala, že po nočnej nehode sprevádzkovala časť koľají v Pardubiciach. Vlaky v úseku medzi stanicami Pardubice hlavní nádraží a Kostěnice mohli využívať jednu traťovú koľaj, okolo miesta nehody jazdili spomalenou rýchlosťou.

„V nadchádzajúcich hodinách je potrebné počítať s nepravidelnosťami v doprave. V zostávajúcej časti koľajiska pokračuje odstraňovanie následkov nehody a pripravuje se odpratanie poškodených vozňov,“ uviedla Správa železníc s tým, že na miesto povolali nehodový vlak.

Zahynuli štyria ľudia

V stredu v nočných hodinách sa v Pardubiciach zrazil rýchlik RegioJet s nákladným vlakom ČD Cargo. Vo vlaku cestovalo zhruba 380 osôb, pričom tragická nehoda si vyžiadala štyri obete a viac ako dvadsať zranených.

Odhadnutá výška škôd presahuje 110 miliónov českých korún, zhruba 4,5 milióna eur. „Vyšetrovanie príčin železničnej nehody bude pokračovať i v ďalších dňoch,“ dodala Správa železnic.

Český dopravca ráno po tragickej zrážke zrušil niektoré vlaky, vrátane medzištátneho spojenia so Slovenskom. Bol to o vlak 1012 na linke Košice – Praha, ktorý mal bežne odchod z metropoly východného Slovenska ráno pred 8. hodinou, zo Žiliny po 11. hodine.

Krízová linka

Odriekol aj dva vlaky 1001 a 1010 medzi Prahou a Havířovom. Všetky ostatné vlaky vypraví, ale môžu meškať už pri odjazde z východzích staníc, pričom je možná úprava cieľových staníc.

„Našim cieľom je udržať prevádzku na hlavných trasách Praha – Ostrava, Ostrava – Praha a Praha – Brno smer Rakúsko a Slovensko,“ uviedla mediálna manažérka RegioJet Alexandra Janoušek Kostřicová.

Spoločnosť zároveň aktualizovala telefónne číslo krízovej linky na 539 000 955. Na túto linku sa môžu obracať ľudia s otázkami, dostupná je okrem češtiny a slovenčiny aj v ukrajinčine. Otázky môžu posielať tiež e-mailom na pomoc@regiojet.cz.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexandra Janoušek KostřicováRadim Jančura
Firmy a inštitúcie RegioJet