Rozhodnutie NDS sa dá len ťažko pochopiť, Lunter žiada vysvetlenie nepodpísania zmluvy na výstavbu úseku R1

Ondrej Lunter
Predseda Banskobystrického kraja (BBSK) Ondrej Lunter. Foto: SITA/Jakub Julény

Podrobnejšie vysvetlenie, prečo Národná diaľničná spoločnosť (NDS) nepodpíše zmluvu so zhotoviteľom stavby rýchlostnej cesty R1 medzi Banskou Bystricou a Slovenskou Ľupčou, chce žiadať od ministra dopravy predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrej Lunter. Uviedol to na sociálnej sieti s tým, že oznámenie NDS „vrátane spôsobu, akým bolo urobené, sa dá len ťažko pochopiť“.

Keďže ide o projekt, na ktorý celá Bystrica čaká už mnoho rokov a ktorý by vyriešil tragickú dopravu v tomto úseku, budem žiadať ministra o podrobnejšie vysvetlenie všetkým, ktorých sa to dotýka, v prvom rade občanom,“ napísal župan.

NDS v pondelok 21. augusta informovala, že zistené nové skutočnosti jej neumožňujú podpísať zmluvu na výstavbu prvej etapy úseku rýchlostnej cesty R1 Banská Bystrica – Slovenská Ľupča v dĺžke tri kilometre. Komisia NDS pre vyhodnotenie ponúk bude aktuálne nútená súťaž opätovne prehodnotiť.

NDS v závere júla vyhodnotila ponuky v súťaži, pričom spomedzi šiestich uchádzačov navrhla najnižšiu cenu v objeme takmer 86,8 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH) skupina stavebných spoločností Doprastav, a. s. a Metrostav DS, a. s. Odhadované náklady stavebných prác boli 89,3 milióna eur bez DPH, pri vyhodnotení rozhodovala najnižšia cena.

NDS vyhlásila tender na zhotoviteľa časti úseku R1 Banská Bystrica – Slovenská Ľupča koncom marca tohto roka, trvanie stavebných prác odhadla na 960 dní, čiže 32 mesiacov. Predĺžená lehota na predkladanie ponúk bola 20. júna.

Diaľničiari očakávali začiatok výstavby predbežne v polovici decembra tohto roka. Stavba úseku začína napojením na jestvujúcu R1 a končí napojením na cestu I/66 v mimoúrovňovej križovatke Šalková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ondrej Lunter
Firmy a inštitúcie Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK)DoprastavMetrostav DSNárodná diaľničná spoločnosť (NDS)