Rýchlostná cesta Tvrdošín - Nižná nebude dokončená v plánovanom termíne, potrebná je zmena technológie (video)

R3 Tvrdošín - Nižná
Vizualizácia rýchlostnej cesty R3 Tvrdošín - Nižná. Foto: archív, ww-w.ndsas.sk

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) v spolupráci so zhotoviteľom obchvatu Tvrdošína aktuálne rieši úpravu technológie výstavby niektorých častí úseku rýchlostnej cesty R3 Tvrdošín – Nižná.

Geologické pomery

Ako informovala hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková, dôvodom sú zistené zložitejšie geologické pomery horninového masívu.

Na niektorých častiach úseku sa vyskytli horniny vyššej triedy ťažiteľnosti v porovnaní s predpokladmi z projektovej dokumentácie.

„Preto je zo stavebného hľadiska potrebné zmeniť technológiu a pri odťažovaní horniny bude potrebné použitie vrtno-trhacích prác. Na časti úseku takisto vznikla potreba realizovať pyrotechnický prieskum pred začatím prác a prekladaním plynovodov,“ uviedla Žgravčáková.

Výstavba obchvatu

Doplnila, že preložky plynu a zmena technológie v súvislosti s tvrdšou horninou budú mať vplyv na konečnú cenu diela, ale aj na posunutie termínu ukončenia výstavby úseku, predbežne do jesene 2023.

Výstavba 5,6 kilometra dlhého obchvatu Tvrdošína začala v marci 2021. Úsek odľahčí mesto Tvrdošín od tranzitnej dopravy a zvýši aj bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. Motoristom prinesie skrátenie času jazdy a úsporu pohonných látok.

Aktuálna zmluvná hodnota prác je 62 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty. Zhotoviteľom je združenie spoločností Hochtief SK, s.r.o., Porr s.r.o., a Hydroekol Dolný Kubín, spol. s r.o. NDS financuje stavbu zo štátneho rozpočtu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva Žgravčáková
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosť