SaS žiada Ráža zrušiť zákazku, ministerstvo chce dať milióny na poradenské služby v súvislosti s opravou mostov (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SAS: Výzva vláde - Dajte ruky preč od živnostníkov
Zprava: Predseda SaS Branislav Gröhling a podpredseda SaS Marián Viskupič (SaS) reagujú na otázky novinárov počas tlačovej konferencie strany Sloboda a Solidarita (SaS) v Liberálnom dome na tému: Výzva vláde SR - Dajte preč ruky od živnostníkov. Bratislava, 17. júl 2024. Foto: SITA/Tomáš Susko
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 18. júla, 14:20

Ministerstvo dopravy SR vyhlásilo zákazku na externé poradenské služby v súvislosti s opravou mostov na Slovensku za takmer 8 mil. eur. Na tlačovej besede o tom informovala strana Sloboda a Solidarita (SaS). Liberáli pritom samotnú zákazku, ale najmä jej výšku považujú za neuveriteľnú.

„Toto je nonsens, toto zažijete iba za vlády Smeru. S týmto nemôžeme súhlasiť,“ vyhlásil predseda strany Branislav Gröhling. Ministra dopravy Jozefa Ráža vyzval, aby zákazku zrušil, v opačnom prípade nevylučujú ďalšie kroky.

Výstavba a rekonštrukcia cestnej infraštruktúry

Ako doplnil podpredseda SaS Marián Viskupič, štát má v správe viac ako 1 100 premostení, z nich vyše 1 000 si vyžaduje údržbu a opravu. Ich celkový stav označil za alarmujúci.

Zároveň ale zdôraznil, že samotný rezort dopravy zamestnáva približne 1 500 pracovníkov a taktiež má pod sebou Slovenskú správu ciest, ktorej úlohou je práve výstavba a rekonštrukcia cestnej infraštruktúry.

Kritika zámeru ministerstva

„Napriek množstvu vlastných zamestnancov a vlastnej organizácii sa ale ministerstvo dopravy rozhodlo minúť 7,8 mil. eur na poradenské služby. Je toto rozumné hospodárenie s verejnými financiami?“ pýtal sa opozičný politik. Podľa neho patrí jednoznačná zodpovednosť za takéto plytvania samotnému ministrovi Rážovi.

„Výdavok v takejto hodnote jednoducho nedáva žiadnu logiku,“ zhodnotil Viskupič. Ten zároveň kritizoval aj samotný zámer rezortu dopravy opravovať slovenské mosty prostredníctvom PPP projektov. Označil ho za nezmyselný.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Tento spôsob financovania je podľa neho vhodný pri komplexnom budovaní nových ciest a nie na opravy už existujúcej infraštruktúry. Uvedené mosty by totiž štát musel na istý čas odovzdať do vlastníctva investora, čo môže podľa podpredsedu liberálov predstavovať značné riziká.

Stanovisko ministerstva dopravy

Ministerstvo dopravy SR v reakcii na tlačovú besedu korigovalo viaceré zverejnené údaje. Okrem iného uviedlo, že na cestách I. triedy v správe Slovenskej správy ciest je viac ako 1 760 mostov.

„V kategórii 4-7, teda takých, ktoré si vyžadujú údržbu a opravy, je viac ako 1 320. Prakticky tretina z mostov je v zlom, veľmi zlom alebo havarijnom stave,“ zdôraznila hovorkyňa rezortu Petra Poláčiková. Zároveň dodala, že ministerstvo dopravy má k dnešnému dňu 551 zamestnancov. Model PPP je podľa rezortu už historicky odskúšaný a úspešný.

„Sme presvedčení, že na opravu mostov je vhodný. Koniec koncov, tento projekt vznikal ešte za predchádzajúcej vlády, ktorej súčasťou bola aj strana SaS,“ skonštatovala ďalej hovorkyňa. Taktiež upozornila, že nie je pravdou, že by sa mosty dostali do vlastníctva súkromnej spoločnosti. Tá bude za mosty a ich stav zodpovedať určitú dobu, vlastniť ich však bude naďalej štát.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingJozef RážMarián Viskupič
Firmy a inštitúcie Ministerstvo dopravy SRSaS Sloboda a SolidaritaSSC Slovenská správa ciest