Šéfa bratislavského letiska potichu vymenili. Ministerstvo dopravy dôvody tají

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
DOPRAVA: Otvorenie Letiska M. R. Štefánika
Zľava: Bývalý generálny riaditeľ bratislavského letiska Jozef Pojedinec a prevádzkový riaditeľ letiska Imrich Ancin Foto: SITA/Branislav Bibel

Po zmenách vo vedeniach viacerých štátnych spoločností v pôsobnosti ministerstva dopravy napokon prišiel rad aj na Letisko M. R. Štefánika v Bratislave. Po štyroch rokoch náhle, ešte v polovici februára, odišiel z postu generálneho riaditeľa aj predsedu predstavenstva Jozef Pojedinec.

Letisko povedie dočasne

Vo vedení najväčšieho domáceho letiska ho nahradil Peter Csicsay na základe rozhodnutia ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala (nom. Sme rodina). Ten bol doteraz členom predstavenstva spoločnosti. Letisko by mal viesť dočasne, kým vo výberovom konaní nenájdu nového riaditeľa.

O personálnej zmene rezort dopravy ani letisko oficiálne neinformovali, potvrdili ju však pre portál NašaDoprava.sk. Dôvody, pre ktoré k tomu došlo po roku, čo je Doležal ministrom, rezort dopravy neuviedol.

V rámci vyhlásených výberových konaní na funkcie vo vedeniach piatich spoločností chce obsadiť aj funkciu člena predstavenstva letiska, ktorá bola dočasne obsadená bez výberového konania od 1. októbra 2020. Túto funkciu zastával práve Csicsay.

Hľadajú aj nového člena predstavenstva

Hovorca ministerstva dopravy Ivan Rudolf hovorí, že tak ako za predsedu predstavenstva bratislavského letiska bol Csicsay menovaný do funkcie člena predstavenstva len do času výberového konania v týchto dňoch.

„Výberovým konaním sa obsadzuje predmetná pozícia člena predstavenstva, nakoľko v mesiaci apríl končí pánovi Csicsayovi šesťmesačné dočasné funkčné obdobie. Kto sa stane novým členom predstavenstva, bude jasné až po uskutočnení výberového konania,“ doplnil hovorca.

O miesto člena predstavenstva na letisku prejavilo záujem päť uchádzačov.

Výmena na čele letiska v Bratislave prišla v období, keď čelí negatívnym dopadom koronakrízy v podobe vysokého prepadu počtu cestujúcich a príjmov. Letisko vlani vybavilo len 405-tisíc pasažierov, teda o 82 percent menej ako v roku 2019, kedy ich počet dosiahol takmer 2,3 milióna.

Konsolidácia a stabilizácia

V tomto roku by mal počet cestujúcich oproti minulému roku vzrásť. Ako uviedla hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková, očakávajú, že v roku 2021 vybavia spolu na príletoch a odletoch približne 700-tisíc cestujúcich.

„Prioritou vedenia letiskovej spoločnosti je najmä konsolidácia hospodárenia v krízovom období a postupná stabilizácia. Leteckú prevádzku vieme zo strany letiska ovplyvniť v súčasnosti minimálne, keďže ju aj naďalej ovplyvňuje pandemická situácia a epidemické opatrenia v jednotlivých štátoch,“ poznamenala.

Prevádzka pravidelných leteckých liniek podľa Ševčíkovej do veľkej miery v súčasnosti závisí najmä od rozhodnutia samotných leteckých dopravcov. Letecká doprava by sa podľa predpokladov odborníkov z medzinárodných leteckých a letiskových združení mala vrátiť do stavu pred koronakrízou najskôr v rokoch 2024 alebo 2025.

Menej zamestnancov

Bratislavské letisko má aktuálne 570 zamestnancov, pričom ich počet ku koncu uplynulého roka medziročne klesol o zhruba 12 percent. Spoločnosť poberá príspevok v rámci projektu štátnej prvej pomoci na podporu udržania zamestnanosti.

Iné príspevky na zmiernenie dopadov koronakrízy v súčasnosti nedostáva. Hovorkyňa uviedla, že sú v kontakte so svojím jediným akcionárom, ktorým je Slovenská republika v zastúpení ministerstva dopravy.

„Intenzívne komunikujeme o ďalšom postupe a o možnosti využitia pomoci v rámci schémy pomoci letiskovým spoločnostiam schválenej Európskou komisiou,“ dodala Ševčíková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DoležalIvan RudolfJozef PojedinecPeter CsicsayVeronika Ševčíková
Firmy a inštitúcie Letisko M. R. Štefánika