Seniori v Martine ušetria na cestovnom, za jazdu v MHD zaplatia len päť centov

MHD
Ilustračné foto: SITA/(AP Photo/Petr David Josek)

Martinskí seniori vo veku nad 62 rokov budú môcť od nového roka cestovať v mestskej hromadnej doprave (MHD) za zvýhodnené cestovné vo výške päť centov. Tarifné podmienky a sadzby cestovného od 1. januára 2022 pre novovzniknutý Dopravný podnik mesta Martin (DPMM) zobrali na vedomie martinskí poslanci na rokovaní mestského zastupiteľstva.

Dopravná karta je podmienkou

Podmienkou zľavneného cestovného je vlastníctvo dopravnej karty, ktorá zvýhodňuje cestovanie aj pre ostatných. Dospelí Martinčania zaplatia za lístok kúpený prostredníctvom dopravnej karty 59 centov, kým za lístok kúpený v hotovosti jedno euro. „Novinkou je prestupný lístok, ak občan prestúpi do 30 minút na hocijaký spoj, lístok bude mať v hodnote päť centov. Zavádzame tiež denný lístok, keď cestujúci môže počas 24 hodín neobmedzene prestupovať na linkách MHD,“ poznamenal konateľ DPMM Ján Slamka.

Rovnaké ceny ako pre Martinčanov platia aj pre obyvateľov Vrútok a obcí Bystrička, Lipovec a Turčianske Kľačany. Tí však budú uhrádzať popri cestovnom aj mesačný paušálny poplatok vo výške 70 centov, v prípade seniorov je tento poplatok 20 centov. Dotknuté samosprávy by sa na činnosti MHD mali predbežne podieľať súhrnnou sumou do 300-tisíc eur, celkovo sa očakáva ročná strata vo verejnom záujme tri milióny eur.

Zložitý cenník chceli zjednodušiť

Aj keď kompetencia schválenia cenníka je v rukách primátora, mestské zastupiteľstvo posudzovalo aj alternatívny návrh cenníka od poslanca Mareka Beláka, ktorý navrhol zložitý cenník zjednodušiť a pre Martinčanov zaviesť režim jednocentovej úhrady za jednu jazdu. Každý Martinčan by mal nárok na zakúpenie ročnej karty za 36,50 eura s neobmedzenou možnosťou cestovania v MHD. Belákov návrh však jeho kolegovia nepodporili. Schválené neboli ani návrhy poslanca Róberta Gajdoša na zjednotenie mesačných lístkov na cenu 10 eur a cestovanie pre seniorov úplne zadarmo.

DPMM začne prevádzkovať martinskú MHD od 1. januára 2022 po tom, čo mestu vyprší zmluva s doterajším prevádzkovateľom SAD Žilina. Obe spoločnosti začiatkom októbra podpísali zmluvu o prevode činnosti a prechode zamestnancov, na základe ktorej prejde približne 75 vodičov a štyria ďalší zamestnanci do DPMM.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Dopravný podnik mesta Martin