Letisko M. R. Štefánika informovalo, že v najbližších dňoch sa domov dostanú ďalší Slováci, ktorí uviazli v zahraničí. Naplánované sú repatriačné prílety z Washingtonu a Štokholmu. Aktuálne sa podarilo zorganizovať už dva takéto lety z Veľkej Británie, konkrétne z londýnskeho letiska Stansted.
Z Washingtonu na Slovensko
Hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková informovala, že najbližšie očakávajú prílet Slovákov z Washingtonu. Lietadlo s pasažiermi by malo pristáť vo štvrtok (26. marca) ráno, približne o 9:00 hodine.
Spoločnosť charter advisory s.r.o. pripravuje v koordinácii s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ SR), ako aj so slovenskou, českou, maďarskou a slovinskou ambasádou, prepravu občanov týchto krajín z USA.
„Lietadlo s takmer 300 pasažiermi odletí z Washingtonu v stredu 25. marca neskoro v noci,“ spresnil spolumajiteľ a generálny riaditeľ spoločnosti charter advisory s.r.o Martin Feč.
„V spolupráci s Ministerstvom vnútra SR a ambasádami participujúcich krajín pôjdu slovenskí občania rovno do karantény. Občania ostatných krajín budú okamžite po prílete prevezení do vlastnej krajiny, kde sa budú riadiť bezpečnostnými opatreniami a pokynmi danej krajiny,“ doplnil Feč.
Občania ostatných krajín budú okamžite po prílete prevezení do vlastnej krajiny, kde sa budú riadiť bezpečnostnými opatreniami a pokynmi danej krajiny.
V nedeľu priletia Slováci zo Švédska
Ako informovala Ševčíková, tento týždeň sa podarilo zorganizovať ešte ďalší let zo švédskeho Štokholmu. Let je naplánovaný na nedeľu (29. marca) s odletom o 13.10 hod z letiska Arlanda.
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Štokholme vyzýva všetkých občanov, ktorí majú záujem o návrat na Slovensko, aby sa najneskôr do štvrtka (26. marca) do 12:00 hodiny registrovali.
Na stránke veľvyslanectva musia vyplniť záväzný formulár a zaslať ho na určenú emaliovú adresu. Na rozdiel od ostatných letov, tento návrat bude pre Slovákov zabezpečený bezplatne.
Ďalšie lety sa už plánujú
Ako uviedol Feč, záujem o evakuačné lety Slovákov domov je veľký. Na rýchle zvládnutie situácie je potrebné krátkodobé prefinancovanie nákladov.
V zahraničí je v súčasnosti stále niekoľko tisíc občanov Slovenskej republiky, ktorí sa v dôsledku bezpečnostných opatrení vyvolaných pandémiou koronavírusu COVID-19, nemôžu dostať späť.
„Každý deň sa nám hlásia stovky Slovákov od Nového Zélandu po Južnú Ameriku, ktorí sa chcú dostať domov na Slovensko,“ povedal Feč. Dodal, že sa snažia pomôcť čo najviac krajanom a preto pripravujú ďalšie lety.
Vzhľadom na to, že všetky náklady na let musí spoločnosť financovať z vlastného, pretože platby za letenky od navrátilcov nabiehajú neskôr, momentálne sa snažia nájsť finančného partnera, predovšetkým na zaoceánske lety, ktoré sú obzvlášť nákladné.
O najbližších letoch, ktoré by sa mali uskutočniť v priebehu budúceho týždňa, bude spoločnosť priebežne informovať. „Veríme, že prepravíme domov čo najviac ľudí v čo najkratšom čase. Dobrý pocit umocňuje vďačnosť ľudí. V niektorých prípadoch sa dostali totiž do fáze, že sú bez strechy nad hlavou, alebo im došli lieky či finančné prostriedky,“ hovorí Feč.
Zatiaľ dva repatriačné lety
Prvý prílet Slovákov z Veľkej Británie sa uskutočnil v piatok (20. marca). Let zabezpečil letecký dopravca Go2Sky s príletom na bratislavské letisko. Pre všetkých cestujúcich platí rovnaký špeciálny režim. Do lietadla môžu nastúpiť iba cestujúci, ktorí dali čestné prehlásenie, že sú zdraví a počas celého letu museli mať nasadené tvárové rúška.
Po prílete boli v koordinácii s Ministerstvom vnútra SR (MV SR) prepravení do povinnej karantény, kde každý z cestujúcich podstúpil testovanie na ochorenie COVID-19. Pasažieri, ktorým sa nepotvrdí prítomnosť infekcie, budú prepustení do domácej karantény.
Druhý repatriačný let sa uskutočnil taktiež z Londýna v utorok 24. marca. Slováci pristáli v Bratislave, pričom bol postup rovnaký, ako v prvom prílete.
Cestujúci sa musia riadiť pokynmi hygienika
Ševčíková uviedla, že v prípade organizovaných skupín a repatriačných letov sa musia všetci občania riadiť nariadeniami vedúceho hygienika. Bude im teda nariadená izolácia v zariadeniach určených rezortom vnútra, kým nepodstúpia laboratórnu diagnostiku na COVID-19.
V prípade, že ich test bude negatívny, presunú sa na 14 dní do domácej karantény. „Z toho dôvodu sa cestujúcim po prílete nemeria na letisku telesná teplota a nevypĺňajú na palubách lietadiel dotazníky,“ dodala hovorkyňa.
Zákaz civilných letov asi predĺžia
Bratislavské letisko, rovnako ako aj ostatné slovenské letiská v Košiciach a Poprade sú na základe nariadení Ústredného krízového štábu SR uzavreté pre civilné lety od 13. marca predbežne do 27. marca. O prípadnom ďalšom predĺžení zákazu letov rozhodnú štátne orgány.
Ševčíková uviedla, že v týchto dňoch vybavuje aj lety so zdravotníckymi pomôckami, ktoré priváža na Slovensko flotila Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR. Plánované sú aj prílety nákladných lietadiel An-124 Ruslan či ďalšie humanitárne cargo lety. Na letisku môžu tiež pristávať súkromné lety, záchranárske lety či technické lety.
Registrácia Slovákov na evakuačné lety domov sa nachádza TU.
K dispozícii je aj nonstop špeciálny mail: flyhome@charteradvisory.cz
Ďalšie informácie nájdete tiež na webových stránkach alebo na Facebooku.