Slovak Lines zaznamenal v regionálnej autobusovej doprave medziročný prepad až 65 %

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovak Lines
Foto: ilustračné, SITA/Robert Tappert

V regionálnej autobusovej doprave zaznamenala spoločnosť Slovak Lines vzhľadom na pandemickú situáciu a uzavreté školy v januári 2021 medziročný prepad na úrovni 65 percent.

Ako uviedla pre agentúru SITA Eva Vozárová, hovorkyňa Slovak Lines, počty cestujúcich prudko ubudli, čo sa odrazilo na tržbách vo vnútroštátnej aj medzinárodnej doprave.

Prerušenie medzinárodnej dopravy na jar 2020 znamenalo pre Slovak Line 100-percentný výpadok tržieb. Výrazný bol aj pokles cestujúcich v regionálnej doprave, a to hlavne v období, keď veľké množstvo ľudí pracovalo z domu a žiaci 2. stupňa a stredných škôl nechodili do škôl.

Pokles cestujúcich

Medziročný pokles za rok 2020 cestujúcich na linke do Viedne bol viac ako 70 percent a v regionálnej autobusovej doprave 37 percent, čo znamená výrazné výpadky tržieb.

Od decembra 2020 sa začal aj výrazný pokles cestujúcich na linke do Viedne. Momentálne je Slovak Lines jediným dopravcom zabezpečujúcim spojenie s Viedňou a letiskom Schwechat.

Na letisko Schwechat jazdia autobusy každé dve hodiny. Vzhľadom na nízky počet cestujúcich znížila spoločnosť počty spojov najmä do centra Viedne.

Linka do Viedne je pre nás majákom nádeje a chceme ju pre ľudí, ktorí cestovať potrebujú, prevádzkovať naďalej aj v situácii s nižším dopytom,“ dodala Eva Vozárová.

Okresaný režim

Divízia medzinárodnej dopravy funguje v okresanom režime už mesiace, pričom linka do Budapešti je pozastavená od septembra 2020. Od 7. januára 2021 je pozastavená pravidelná linka do Hainburgu.

Z pandémie sa budeme finančne dostávať na pôvodnú úroveň niekoľko rokov. Na jednej strane je výrazný prepad tržieb a na strane druhej skutočnosť, že s koronakrízou prišli mimoriadne výdavky,“ zdôraznila Eva Vozárová.

Slovak Lines zatiaľ využil čiastočnú kompenzáciu mzdových nákladov v rámci národného projektu „Prvá pomoc“ v prvých mesiacoch po prepuknutí pandémie. Kompenzácie však podľa spoločnosti zďaleka nepokrývajú výpadky tržieb a zvýšené náklady.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva Vozárová
Firmy a inštitúcie Slovak Lines