Holandský startup Lightyear predstavil svoj elektromobil Lightyear 0 len pred pár mesiacmi a s výrobou má začať v novembri. „Po šiestich rokoch výskumu, vývoja, dizajnu, inžinierstva, prototypovania a testovania sa tento prvotriedny solárny automobil dostane do výroby tejto jesene,“ hovorí Emanuele Cornagliotti z Lightyear pre Dezeen.com.
Solárny elektromobil budúcnosti
Podľa Cornagliottiho integrované solárne panely by mohli pomôcť elektromobilom súperiť s náprotivkami na fosílne palivá. Tieto autá tak vďaka tomu budú menej závislé od nabíjania a budú mať dlhší dojazd. „Myslím si, že väčšina elektrických vozidiel bude mať v budúcnosti solárnu strechu,“ hovorí hlavný inžinier holandskej spoločnosti. „Je to téma, ktorej sa venujú všetci veľkí výrobcovia áut,“ dodáva.
Lightyear 0 je výnimočný po viacerých stránkach. Okrem toho, že vlastní dostatočne silnú batériu na to, aby prešiel slušných 560 km po diaľnici rýchlosťou 110 km/h, má solárne panely pokrývajúce strechu, kapotu a batožinový priestor, aby sa dal nabíjať počas jazdy. Výrobcovia odhadujú, že za slnečného počasia solárne články s rozlohou 5 metrov štvorcových môžu pridať až 70 kilometrov dojazdu.
Holandská spoločnosť navyše tvrdí, že vyvinula najúčinnejšiu elektrickú hnaciu sústavu na svete a že tieto údaje o dojazde sa vzťahujú na batériu s kapacitou iba 60 kWh.
Najväčšie výzvy, ktorým čelí slnečná revolúcia
Vozidlá by na solárnu energiu mohli jazdiť „v podstate zadarmo“.
Lightyear tiež uvádza, že priemerný vodič žijúci v slnečných klimatických podmienkach, ako je Španielsko alebo Portugalsko, ktorý denne prejde 35 kilometrov, môže vozidlo používať 7 mesiacov bez toho, aby ho bolo potrebné nabíjať vo verejnej alebo domácej zásuvke. V chladnejších krajinách, ako je Holandsko, by mohol jazdiť zadarmo 2 mesiace.
Podľa Cornagliottiho budú autá ako toto „normálne do 20 rokov“, keď sa masová výroba zvýši a ceny znížia.
V súčasnosti by sa ich dosah mohol zvýšiť až o 50 percent, ak ďalšia generácia ultra účinných tandemových solárnych článkov, ktoré využívajú vrstvy perovskitu na lepšie pohlcovanie slnečného žiarenia, dokáže splniť očakávania.