Štát by nemal mať prehnané očakávania, o menšinové podiely v SADkách nemusí byť veľký záujem

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SAD Prievidza, autobus

Prezident Zväzu autobusovej dopravy (ZAD) Peter Sádovský nepredpokladá veľký záujem o kúpu menšinových podielov štátu v spoločnostiach Slovenská autobusová doprava Dunajská Streda, a. s. (SAD Dunajská Streda), SAD Prievidza, a.s., a SAD Humenné, a.s.

Ako uviedol pre agentúru SITA, hoci záujem si netrúfa predpovedať, ale vzhľadom na to, že ide o minoritné podiely v odvetví, ktoré prechádza zmenami, podľa neho netreba mať prehnané očakávania o vysokom záujme.

Šéf ZAD sa podobne vyjadril aj k možnému odpredaju minoritných štátnych podielov v ďalších autobusových spoločnostiach, zabezpečujúcich najmä verejnú autobusovú dopravu v regiónoch na objednávku samosprávnych krajov.

Predaj je možný, hovorí sa o ňom už dlhé roky. Otázkou je však reálny záujem investorov z uvedených dôvodov,“ dodal. Sádovský.

Ponuka je transparentná

Štátna spoločnosť MH Manažment, a. s., minulý týždeň vyhlásila verejné súťaže na predaj celých svojich menšinových podielov v uvedených troch autobusových spoločnostiach.

„Rozhodnutie MH Manažmentu o predaji menšinového podielu je dostatočne transparentné pre budúcich záujemcov,“ zareagoval pre agentúru SITA generálny riaditeľ SAD Prievidza Michal Danko. „Prípadný budúci predaj neovplyvní fungovanie verejnej dopravy v regióne Hornej Nitry,“ poznamenal.

Štát ponúka na predaj v SAD Dunajská Streda svoj podiel 32,79 percenta akcií za východiskovú (minimálnu) kúpnu cenu zhruba 1,57 milióna eur. Väčšinovým akcionárom je Dunajskostredská autobusová doprava, s.r.o., Dunajská Streda (DSAD) s podielom 67,21 percenta.

V SAD Prievidza je na predaj 39,66 percenta akcií za 4,22 milióna eur. Dominantným majiteľom je spoločnosť Advance Investments, a.s., Prievidza so 60,34 percenta. Na predaj je aj podiel štátu 32,98 percenta akcií v SAD Humenné takmer za 1,8 milióna eur. Majoritným vlastníkom je spoločnosť ADS Vranov, s.r.o., Vranov nad Topľou s podielom 67,02 percenta. Cenné papiere na predaj majú menovitú hodnotu 33,20 eur za kus.

Možnosti štátu sú limitované

„Za danej situácie sú možnosti štátu ovplyvňovať strategické a prevádzkové rozhodnutia príslušných spoločností limitované. Rozhodnutie o odpredaji je v súlade so schválenou stratégiou MH Manažmentu odobrenou Ministerstvom hospodárstva SR,“ informovala marketingová manažérka MH Manažment Denisa Rumanová.

Záujemcovia o minoritné podiely v uvedených troch spoločnostiach môžu predkladať ponuky do 29. októbra. Kritériom na vyhodnotenie ponúk bude kúpna cena po e-aukcii, úspešní budú uchádzači s najvyššou predloženou cenou.

Štátna firma má minoritné podiely spolu v 17 autobusových spoločnostiach, postupne chce všetky odpredať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Sádovský
Firmy a inštitúcie MH manažmentMH Ministerstvo hospodárstva SRSAD Dunajská StredaSAD HumennéSAD PrievidzaZAD Zväz autobusovej dopravy