Tender na obchvat Sabinova sa predlžuje, cestári upravili podmienky

Obchvat odľahčí dopravu
Foto: ilustračné, SITA/Karol Slezáček

Tender na výstavbu takmer desaťkilometrového obchvatu Sabinova na ceste prvej triedy I/68 za odhadované náklady vyše 61 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH) sa predlžuje.

Slovenská správa ciest (SSC), ktorá vyhlásila verejnú súťaž na zhotoviteľa stavebných prác vo februári, už určila novú lehotu na predkladanie a otváranie ponúk na 10. mája a z tohto dôvodu tiež aktualizovala súťažné podklady.

Výstavba plánovaná na tri roky

Ako vyplýva z informácií k zákazke vo Vestníku verejného obstarávania, štátni cestári vysvetľovali viaceré otázky a žiadosti záujemcov k podmienkam súťaže, pričom odpovedali aj na žiadosť o nápravu. Dodatočne po vyhlásení tendra upravili podmienky, zverejnili aj rôzne dokumenty, napríklad súpisy položiek.

Výstavba preložky cesty je plánovaná na tri roky. Projekt bude spolufinancovaný zo zdrojov Európskej únie v rámci dvoch programových období – z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra do konca roka 2023, dokedy treba využiť financie z programového obdobia 2014 až 2020, a z nového Programu Slovensko od roku 2024 už v programovom období 2021 až 2027.

Šestnásť mostov na obchvate

Nová cesta v parametroch zodpovedajúcich dopravnej intenzite podľa štátnych cestárov vytvorí podmienky pre odklon dopravy mimo zastavané územie Sabinova a okolitých obcí. Obchvat začne za obcou Pečovská Nová Ves a pokračovať bude severne od Sabinova a jeho mestskej časti Orkucany, za obcou Šarišské Michaľany sa napojí na súčasnú cestu v smere do Prešova. Na obchvate bude šestnásť mostov. Predpokladaná výška nenávratného finančného príspevku na financovanie jeho výstavby je viac ako 73 miliónov eur. S prácami by sa malo začať ešte tento rok, v závislosti od priebehu verejného obstarávania.

Obyvatelia Sabinova čakajú na obchvat už dlho. Súčasná cesta, ktorou denne prejde približne 11-tisíc áut, z toho až 20 percent kamiónov, ide priamo centrom Sabinova. Preto je obchvat nevyhnutnosťou,“ povedal nedávno minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (nom. Sme rodina).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Doležal
Firmy a inštitúcie SSC Slovenská správa ciest