Trenčiansky kraj nestihne vyhodnotiť tender na prímestskú autobusovú dopravu, šéf ÚVO vyhovel jednej námietke

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SAD Trenčín, autobus, prímestská doprava
Foto: ilustračné, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) bol nútený upraviť súťažné podklady desaťročného tendra na zabezpečovanie služieb v prímestskej autobusovej doprave.

Urobil tak po rozhodnutí predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Petra Kuboviča, ktorý zmenil právoplatné rozhodnutie ÚVO a dal za pravdu jednému z namietajúcich dopravcov.

Koncom októbra vypršia zmluvy

TSK po úprave podkladov posunul termín otvárania obálok s ponukami na 17. októbra a je prakticky isté, že tender nestihne vyhodnotiť do konca októbra, keď vypršia zmluvy obom súčasným dopravcom.

TSK vyhlásil tender pred siedmimi mesiacmi, pričom zákazku rozdelil na dve časti. Hodnota zákazky pre oblasť Považia, kde momentálne zabezpečuje prímestskú dopravu SAD Trenčín, bola odhadnutá na 301 miliónov eur.

Prímestskú dopravu vo zvyšných troch okresoch kraja obsluhuje v súčasnosti SAD Prievidza a tu bola hodnota zákazky odhadnutá na 169 miliónov eur.

Štyri podané námietky v procese verejného obstarávania síce ÚVO zamietol, ale jeden z dopravcov využil možnosť revízneho postupu a u predsedu ÚVO uspel.

Lehotu posunuli na 10 mesiacov

Kubovič nariadil upraviť súťažné podklady tak, aby v oboch častiach zákazky bola garantovaná primeraná lehota na prípravu na poskytovanie služby prímestskej autobusovej dopravy od účinnosti zmluvy do začiatku jej samotného plnenia.

„Potenciálny záujemca o zákazku nemá do okamihu uzavretia zmluvy absolútne žiadnu vedomosť, v akom časovom horizonte bude musieť byť v prípade úspechu vo verejnom obstarávaní k dispozícii na to, aby nastúpil a začal poskytovať požadované služby v požadovanom rozsahu,“ upozornil vo svojom rozhodnutí predseda ÚVO.

TSK súťažné podklady upravil a zmenil lehotu začiatku plnenia zmluvy z 31. októbra 2023 na 10 mesiacov od jej účinnosti.

Zároveň využil ustanovenia zákona o cestnej doprave a rozbehol správne konania vo veci uloženia povinnosti poskytovať dopravné služby vo verejnom záujme od 31. októbra 2023 dopravcom SAD Prievidza a SAD Trenčín.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Kubovič
Firmy a inštitúcie SAD PrievidzaSAD TrenčínTSK Trenčiansky samosprávny kraj (VÚC)ÚVO Úrad pre verejné obstarávanie