Trenčiansky samosprávny kraj po roku zrušil verejné obstarávanie na prímestskú autobusovú dopravu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SAD Trenčín, autobus0, prímestská doprava
Foto: ilustračné, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) po takmer roku od vyhlásenia zrušil verejné obstarávanie na prímestskú autobusovú dopravu. Krajská samospráva zrušenie zákazky zdôvodnila tým, že v oboch jej častiach neboli predložené viac ako dve ponuky a navyše navrhované ceny v predložených ponukách prekračovali predpokladanú hodnotu zákazky.

Zvýšené výdavky

TSK vyhlásil verejnú súťaž na obstaranie služieb prímestskej autobusovej dopravy vo verejnom záujme na najbližších desať rokov v polovici februára 2023. Hodnota zákazky pre oblasť Považia bola odhadnutá na 301 miliónov eur a pre hornonitriansku oblasť na 169 miliónov eur.

„Súčet najnižších ponúk podaných v rámci súťaže výrazne presiahol predpokladanú hodnotu zákazky, čím nastal stav, že župa by pri súčasných rozpočtovaných príjmoch vynakladala viac ako polovicu rozpočtovaných príjmov na výdavky na zabezpečenie služieb prímestskej autobusovej dopravy,“ vysvetlila Lenka Kukučková z tlačového oddelenia Úradu TSK.

Analýza vlastného dopravného podniku

Doplnila, že druhým dôvodom na zrušenie verejného obstarávania bol fakt, že v súťaži boli doručené len dve ponuky pre každú časť.

„Je teda otázne, či pri tak strategicky dôležitom verejnom obstarávaní boli získané ekonomicky najvýhodnejšie ponuky,“ podotkla Kukučková. Zároveň upozornila, že služby prímestskej autobusovej dopravy na území kraja sú zabezpečené do 30. októbra 2025.

Keďže krajskej samospráve sa nepodarilo v pôvodne plánovanej lehote ukončiť tender, obom súčasným dopravcom vydala ešte vlani koncom októbra rozhodnutie o uložení povinnosti poskytovať dopravné služby vo verejnom záujme na dva roky. TSK vyhlási nové verejné obstarávanie v blízkej dobe, ale zároveň analyzuje možnosť založenia a prevádzkovania vlastného dopravného podniku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lenka Kukučková
Firmy a inštitúcie TSK Trenčiansky samosprávny kraj (VÚC)