Trnava bude mať inteligentné a zmodernizované križovatky, radnica už hľadá dodávateľa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Semafor
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Trnava vyhlásila obstarávanie na zavedenie celého systému inteligentného riadenia križovatiek v meste. Predmetom obstarávania je vypracovanie projektovej dokumentácie, inžinierska činnosť a samotná modernizácia jednotlivých križovatiek.

Od zavedenia systému inteligentného riadenia dynamickej dopravy očakáva radnica zvýšenie plynulosti premávky, menšie kolóny na cestách a nižšie zaťaženie životného prostredia. Do projektu Smart Trnava je zaradených osem križovatiek a priechodov pre chodcov na najviac dopravou zaťažených uliciach.

Mesto získalo skoro miliónovú dotáciu

Celková hodnota zákazky je odhadovaná na 3,3 milióna eur bez DPH. Trnava získala na projekt inteligentného riadenia dopravy v meste dotáciu viac ako 930-tisíc eur z výzvy Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

Dodávateľ kompletného riešenia bude vybraný formou súťažného dialógu, kde nebude rozhodovať len cena. Kritériom pre vyhodnocovanie ponúk bude najlepší pomer kvality a ceny.

Križovatky sa budú vedieť rozhodovať

„Križovatky budú osadené magnetodetektormi, ktoré zabezpečia presnú identifikáciu prechádzajúcich vozidiel. Na základe toho sa križovatky budú vedieť rozhodovať priamo na základe reálnej situácie v nich a prispôsobovať tak signálne plány,“ uviedol primátor Trnavy Peter Bročka po získaní dotácie na tento projekt.

Výsledkom by mali byť tzv. zelené vlny. Cyklisti a chodci po aplikácii smart riešení nebudú musieť na inteligentných križovatkách stláčať tlačidlo preferencie. Súčasťou projektu inteligentného riadenia dopravy Smart Trnava budú podľa Bročku aj monitorovacie a prehľadové dopravné kamery, ktoré budú v reálnom čase zo získaného obrazu vyhodnocovať trajektórie vozidiel, cyklistov a chodcov v ôsmich kategóriách, vrátane čítania EČV, ďalej sčítače dopravy, ktoré umožnia sčítavať a kategorizovať vozidlá na vybraných vstupoch do mesta.

Novinkou bude aj webstránka a aplikácia

Súčasťou projektu bude aj vytvorenie interaktívnej webovej stránky s užitočnými informáciami o stave dopravy, parkovania, životného prostredia, bezpečnosti v meste, či fungovaní úradov.

Na základe dát, ktorými bude disponovať, bude takýto systém ponúkať aj indexy vyčíslujúce dopravnú obslužnosť mesta, stav ovzdušia, správanie sa vodičov na cestách. Rovnakú funkcionalitu prinesie občanom aj mobilná aplikácia, ktorá bude budovaná v rámci projektu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Bročka
Firmy a inštitúcie MIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR