Turisti v Muráni môžu využívať nové parkovacie miesta, k dispozícii sú aj nové cyklonabíjačky pre elektrobicykle

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrický bicykel
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Obec Muráň, ktorá je pre turistov východiskovým bodom do Národného parku Muránska planina, pripravila na začiatku sezóny novinky pre návštevníkov.

Ako informovala líderka pre cestovný ruch z Rozvojovej agentúry BBSK n.o. Daniela Chrančoková, jednou z noviniek je cyklonabíjačka pre elektrobicykle umiestnená pri námestí v obci Muráň.

Ďalšou novinkou sú nové parkovacie miesta vybudované za viac ako 12-tisíc eur, ktoré podporila Rozvojová agentúra BBSK sumou takmer 10-tisíc eur.

Osem cyklonabíjačiek

Banskobystrický samosprávny kraj v spolupráci s partnerskými oblastnými organizáciami cestovného ruchu zafinancoval celkovo kúpu ôsmich cyklonabíjačiek – do každého z turistických regiónov kraja jednu.

Cyklonabíjačka na Gemeri je umiestnená vo dvore predajne Muránskych buchiet, čo umožňuje návštevníkom popri čakaní na nabitie svojho elektrobicykla ochutnať túto legendárnu regionálnu špecialitu.

Odstavná plocha

Vybudovaných 15 parkovacích miest sa nachádza nad obecným úradom a sú už plne využívané. Slúžia turistom na odparkovanie svojho automobilu priamo pri úvode turistickej trasy na hrad i začiatku chodníka k syslej lúke v lokalite Biele vody.

„Minulý rok sa nám podarilo vybudovať ďalšiu odstavnú plochu v blízkosti vstupu na náučný chodník k Muránskemu hradu, kde je možné zaparkovať desať automobilov. Viem, že to nie je veľa, ale postupne sa snažíme skvalitňovať služby pre návštevníkov našej obce a okolitej prírody,“ popísal starosta obce Muráň Roman Goldschmidt.

Nový turistický sprievodca

Najkrajšie trasy v regióne Gemer prezentuje nový turistický sprievodca. „Gemer rezonuje najmä témami, akými sú gotické kostoly či pamiatky spojené s baníctvom, ale stále ešte málo známe sú unikátne prírodné lokality, ktoré tu nájdeme. Nielen v národných parkoch Gemera – na Muránskej planine a v Slovenskom krase, nájdeme úplne jedinečné miesta. Spolu s pracovníkmi národných parkov, ale aj miestnymi znalcami týchto lokalít sme vytipovali tie najzaujímavejšie, a aj touto publikáciou pozývame turistov, aby spoznávali prírodu nášho regiónu,“ priblížil výkonný riaditeľ OOCR Gemer Jaroslav Hric.

Národný park Muránska planina navštevuje každoročne čoraz viac ľudí, ktorí sem cestujú za nedotknutou prírodou, históriou či obľúbenými sysľami. Z najobľúbenejšieho východiskového bodu – obce Muráň, sa vyberajú na túry do hlbokých lesov srdca planiny, na Veľkú lúku za voľne sa pasúcimi koňmi – norikmi muránskymi, za výhľadmi na bralá Poludnice, po stopách histórie na Muránsky hrad, či za obľúbenými sysľami v lokalite Biele vody.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniela ChrančokováJaroslav HricRoman Goldschmidt
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj