Úrad pre verejné obstarávanie prerušil preverovanie mýtneho tendra, potrebuje získať odborné stanovisko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kým domáci vodiči osobných automobilov, motocyklov a autobusov platia mýto cez štátnu aplikáciu e-Toll, zahraniční si musia diaľničný lístok zakúpiť v predstihu cez systém Autopay. Elektronické mýto, mýtna brána, mýtny systém
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) prerušil preverovanie námietok proti opakovanému vyhodnoteniu ponúk v tendri Národnej diaľničnej spoločnosti, a.s., (NDS) na vybudovanie nového elektronického mýtneho systému a poskytovanie služieb technickej podpory.

Úrad rozhodne v zákonom stanovených lehotách

Pred vydaním rozhodnutia sa potrebuje oboznámiť s vyjadrením odborníkov. „Úrad pre verejné obstarávanie prerušil predmetné konanie o preskúmanie úkonov kontrolovaného na základe námietok s cieľom získať odborné stanovisko, znalecký posudok,“ potvrdil v utorok pre agentúru SITA riaditeľ odboru komunikácie a protokolu ÚVO Jozef Gabík.

Ako poznamenal, úrad rozhodne v zákonom stanovených lehotách. „Štandardná, resp. zákonom predpokladaná lehota na vydanie rozhodnutia je v zmysle príslušných ustanovení zákona o verejnom obstarávaní do 30 dní odo dňa doručenia kompletnej dokumentácie v origináli úradu,“ uviedol Gabík.

Dodal, že lehota môže byť v zákonom predpokladaných prípadoch prerušená, alebo predĺžená, ide napríklad o prerušenie konania z dôvodu nedoručenia kompletnej dokumentácie úradu či s cieľom získať odborné stanovisko. Nekonkretizoval, kedy diaľničiari doručili dokumentáciu verejného obstarávania.

Opätovné vyhodnotenie ponúk

Nové konanie o preskúmaní postupu NDS v dva a štvrť roka trvajúcej mýtnej súťaži úrad začal 31. januára. V aktuálnych konaniach o námietkach zverejnených na portáli ÚVO v prípade mýtneho tendra nie sú okrem dátumu začiatku konania uvedené žiadne iné údaje – o doručení dokumentácie, ani o prerušení konania.

NDS po opätovnom vyhodnotení ponúk v mýtnom tendri 24. januára za úspešného uchádzača znovu určila českú spoločnosť CzechToll, s.r.o., s navrhnutou cenou 13,8 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Podľa diaľničiarov ponúkla najlepší pomer ceny a kvality za celú zákazku.

Subdodávateľom CzechTollu je spoločnosť SkyToll, a. s., ktorá vyberá mýto na Slovensku. Na druhom mieste zostala medzinárodná skupina dodávateľov Vendeka Group na čele s českou spoločnosťou Optokon, a. s., s cenou 15,8 milióna eur a na treťom slovenská firma Data System Soft 2, spol. s r.o., s ponukou zhruba 38,4 milióna eur bez DPH.

Celková cena zákazky mala pri hodnotení váhu maximálne 65 bodov a odozva služieb prevádzkovej podpory elektronického mýtneho systému 35 bodov. Odhadovaná hodnota zákazky plánovanej na viac ako jedenásť rokov bola 41,8 milióna eur bez DPH, vrátane opcie na päť rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Gabík
Firmy a inštitúcie Národná diaľničná spoločnosť (NDS)Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO)