Uzavretý most v Seredi môžu sprejazdniť pomocou ťažnej súpravy, potrebný je podľa primátora súhlas Kaliňáka 

SEREĎ: Začatie podopierania uzatvoreného mosta
Podopretí most na ceste I/62 ponad železničnú trať v Seredi. Foto: SITA/ Pavol Machovič.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ťažká mostná súprava zo Správy štátnych hmotných rezerv by opäť mohla spojiť dve časti Serede v okrese Galanta po tom, ako mesto v máji tohto roku rozdelilo uzavretie cestného mosta.

Výstavba ťažkej mostnej súpravy

Toto riešenie navrhuje primátor Serede Ondrej Kurbel. Potvrdil, že zapožičanie mostnej súpravy má už dohodnuté, potrebný je podľa neho ešte súhlas ministra obrany.

„Samotná výstavba ťažkej mostnej súpravy je od začiatku podmienená súhlasom ministra obrany SR. Keďže pri realizácii sa počíta s kapacitami ozbrojených síl a v predvolebnom období mesto nezískalo záväzné stanovisko z ministerstva, tak ihneď po zostavení novej vlády SR som opätovne informoval ministra o situácii v Seredi a opätovne som ho požiadal o súčinnosť,“ priblížil svoje aktivity primátor Kurbel.

Ozbrojené sily by podľa neho mohli mostnú súpravu položiť v rámci svojho cvičenia, s čím súhlasí aj Generálny štáb ozbrojených síl. Pri inštalovaní dočasného premostenia sa ráta s využitím nábehov terajšieho mosta.

Statik označil stav mosta za kritický

Most nad železnicou na Ulici Dionýza Štúra v Seredi zatvorila Slovenská správa ciest na základe stanoviska statika 11. mája tohto roku.

Statik označil stav mosta za kritický, nebezpečenstvo mohlo podľa neho hroziť nielen vodičom áut, ale aj cyklistom a chodcom.

Slovenská správa ciest dala most podoprieť a od 1. septembra ho otvorila aspoň pre chodcov a cyklistov, obnovená bola aj železničná doprava pod ním.

Cestári pripravujú aj totálnu rekonštrukciu mosta, ktorý pochádza z roku 1950. Potrebujú však podľa hovorcu Slovenskej správy ciest Martina Guziho získať všetky druhy povolení, vrátane stavebného povolenia, zabezpečiť finančné krytie a verejné obstarávanie zhotoviteľa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Guzi
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily SRSSC Slovenská správa ciestSŠHR Správa štátnych hmotných rezerv SR