V Banskej Bystrici pribudne 35 nabíjacích staníc pre elektromobily, z plánu obnovy získala takmer 220-tisíc eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
eletromobily
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Banská Bystrica bola úspešná v projekte zameranom na podporu elektromobility, vďaka čomu získala takmer 220-tisíc eur z Plánu obnovy a odolnosti SR na budovanie nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá.

Ako informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková, v meste pod Urpínom počas tohto roka pribudne celkovo 35 nabíjacích bodov pre obyvateľov a návštevníkov, ktorí využívajú automobily s elektrickým motorom.

Ide o jednu z priorít mesta

Samospráva tým začína s prvou etapou budovania nabíjacích bodov pre majiteľov elektromobilov.

„Podpora ekologických foriem dopravy patrí medzi naše priority, preto som rád, že sme boli úspešní a podarilo sa nám získať mimorozpočtové zdroje v stopercentnej výške. Verím, že tento pilotný projekt je len začiatok a inštaláciou 35 nabíjacích bodov pre elektrické automobily naštartujeme ďalší rozvoj budovania potrebnej nabíjacej infraštruktúry v našom meste,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Mesto vyhlási verejné obstarávanie

V najbližšom období mesto vyhlási verejné obstarávanie na zhotoviteľa, ktorý sa postará o výstavbu verejne prístupných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá a o budovanie nabíjacích hubov. V rámci projektu bude v Banskej Bystrici osadených celkom 32 nabíjacích AC bodov s pomalším nabíjaním a tri rýchlonabíjacie DC stanice.

Rýchlonabíjačky budú umiestnené na verejných parkoviskách v blízkosti zimného štadióna, Národného atletického štadióna SNP na Štiavničkách a v centre mesta.

„Ide o lokality, v ktorých sa zdržiava mnoho ľudí. Naším cieľom je zabezpečiť prístup obyvateľov a návštevníkov aj k takejto infraštruktúre. V tesnej blízkosti bytových domov na sídliskách v mestských častiach Uhlisko a Fončorda budú osadené AC stanice. Nabíjacie body plánujeme umiestniť neďaleko parkovacích miest, kde je aj potrebné technické zázemie,“ dopĺňa Martin Lakanda, vedúci Odboru rozvojových aktivít mesta.

Lepšie podmienky pre rozvoj ekologickej dopravy

Nabíjacie stanice pribudnú v tomto roku na Jilemnického, Švermovej, Wolkerovej, THK, Slnečnej, Internátnej, Tulskej a Moskovskej ulici. Ďalšie budú k dispozícii na Malachovskej a Mičinskej ceste, na Hronskom predmestí a ul. 9. mája na Uhlisku.

„Budovaním elektronabíjacích staníc vytvoríme podmienky pre rozvoj ekologickej dopravy, znížime emisie CO2, čo bude mať dopad na zlepšenie kvality ovzdušia. Rozvíjanie tejto infraštruktúry môže napomôcť motivovať ľudí k tomu, aby častejšie využívali trvalo udržateľné formy dopravy,“ hovorí Vladimír Brieda z oddelenia implementácie projektov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Nosko